Vysoce postavený ruský politik promluvil v přímém přenosu: Válka stejně skončí mírem. Pak se zvednul a odešel

Sergej Šojgu je jako ministr obrany jednou z hlavních tváří ruské invaze do sousední země. Nyní se zdá, že by válku nejraději ukončil.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента РФ / Creative Ciommons / CC BY
                   

Server Plus Jeden Deň upozorňuje na rozhovor TV Zvezda, ve kterém šéf ruského resortu obrany odpovídal na otázky ohledně ukončení bojů na Ukrajině. První reakce vypadala pro mezinárodní situaci velmi příznivě, protože Šojgu naznačil, že válka na Ukrajině stejně skončí mírem. Rozvedení této otázky už ale přineslo zádrhel. Když se moderátor zeptal, kdy tento mír ruský ministr na Ukrajině očekává, přišla nečekaná reakce. Šojgu bez jakékoli odpovědi odešel, píše web Plus Jeden Deň.

Rusové musí být dál věrní

Podle některých může taková reakce naznačovat, co si ruský ministr ve skutečnosti o průběhu války myslí. Těžko ale zároveň z vystoupení Sergeje Šojgu usuzovat, že by mohly boje na Ukrajině v blízké budoucnosti být ukončeny. Nedávno ruský ministr obrany navštívil ruské jednotky na Ukrajině, kde si prohlédl také jedno z velitelských stanovišť v Doněcké oblasti, informuje web Novinky. Od tamního velitele Rustama Muradova měl také získat informace o aktuální situaci na bojišti, píší Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko anektovalo oficiálně čtyři ukrajinské oblasti, ale fakticky je zcela neovládá

Při příležitosti návštěvy Šojgu také poděkoval vojákům a předal jim státní vyznamenání, řády a medaile. „Jsou to zasloužená ocenění. Bojujete statečně! Zbývá ještě hodně práce. Velmi doufám, že budete i nadále věrně sloužit naší zemi,“ cituje Šojguova slova web Novinky. Je zřejmé, že ruský ministr si uvědomuje, že boje jen tak neskončí. A je to znatelné i na samotném bojišti. Podle Ukrajinců ruské síly dál pokračují v útocích. Za čtvrtek jich musely odrazit více než 79, informuje web CNN Prima News.

Ztráty Moskvy jsou velké

Nejvíce se snaží ruská armáda postoupit u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky, Marjinky a Šachtarsku, uvádí server Ukrinform, a to na základě zprávy ukrajinského generálního štábu. Moskva podle serveru nadále zaznamenává velké ztráty, a proto mělo dojít k navýšení počtu lůžek v nemocnicích v některých okupovaných oblastech, zejména v Luhanské oblasti. „Konkrétně v Troicku ho zdvojnásobili z 200 na 400,“ cituje web CNN Prima News.

Rusko dál pokračuje i ve svých vzdušných úderech na ukrajinská zařízení kritické infrastruktury. Podle šéfa obranné rozvědky GUR Vadyma Skibického se nyní Rusové zaměřují například na logistické systémy. S koncem zimy zřejmě nemá pro Moskvu takovou cenu mířit své útoky na energetickou infrastrukturu, ale spíše na vojenská zařízení, vysvětlil pro RBK Ukrajina Skibickyj.

Podlamuje se pod Putinem židle?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články