Ministr Šojgu se chce zavděčit Putinovi. Na frontu poslal vlastní armádu. Ta má údajně za úkol konkurovat Wagnerovcům

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se objevily několikrát informace, že na straně Moskvy bojují různé žoldnéřské skupiny. Teď se zapojila i formace Patriot.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC-BY
                   

Nejvýraznější skupinou, která bojuje na Ukrajině na straně Ruska jsou Wagnerovci. Jde o soukromou armádu spojenou s oligarchou Jevgenijem Prigožinem. V minulosti se skupina zapojila i do bojů i v Sýrii a její pověst není nijak chvalná. Přesto má své příznivce v mnoha zemích. Nabírat nové lidi se neštítí ani v členských zemích NATO, jak informoval web ČT24. Náborová videa do Wagnerovy skupiny se šíří také Českem. Na sociálních sítích jsou nabídky na připojení se do „hudebního orchestru, a ne za drobné“, píše web ČT24.

Wagnerovci mají velký vliv

Zájemci, kteří na výzvu k připojení do žoldnéřské skupiny zareagují následně dostanou zprávu s podmínkami nástupu k jednotce a o výši odměny za čtyřměsíční službu. Wagnerovci se k takovému kroku zřejmě uchylují poté, co na Ukrajině dosahují obrovských ztrát stejně jako ruská armáda. Na scénu proto přichází další soukromá vojenská formace Patriot. Jak píše web Onet, ta je spojena s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. O zapojení této skupiny informoval mluvčí ukrajinské východní skupiny sil Sergej Cherevaty.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je majitel cateringové firmy Concord a přezdívá se mu Putinův kuchař

Její členové byli údajně spatřeni v Doněcké oblasti. Ve stejných místech se přitom nachází právě také vojáci z Wagnerovy skupiny. Cherevaty obě skupiny označil za „konkurenční“, ale zároveň podle něj nebyla mezi nimi zaznamená žádná „interakce“. Za zapojením formace Patriot může být snaha ministra Šojgua stoupnout v očích ruského prezidenta a zbavit se obviňování za špatné vedení, které má podle některých stát za ruskými neúspěchy na frontě. I kvůli tomu má růst pozice Jevgenije Prigožina, který je ministrovým kritikem.

Přetahovaná mezi Šojguem a Prigožinem

Zakladatel Wagnerovy skupiny viní z neúspěchů nejen Šojgua, ale také náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova, uvádí dále web Onet. Podle mluvčího Rady národní bezpečnosti USA Johna Kirbyho má mít Wagnerova skupina už 50 tisíc členů. Má to tak ukazovat na rostoucí závislost Moskvy na této soukromé armádě. Změnit to má zřejmě formace Patriot spojovaná s Šojguem. Tím může dojít ke zvýšení rivality mezi ministrem obrany a oligarchou Prigožinem, který je nazván Putinovým kuchařem.

Díky úspěchům jeho mužů získává od začátku ruské invaze stále vyšší postavení v Kremlu i v očích samotného ruského prezidenta, uvádí dále web Onet. Šojgu se na sebe také snaží upozornit. Před Vánocemi navštívil ruské jednotky bojující na Ukrajině. „Sergej Šojgu prověřil podmínky rozmístění personálu a vojenského vybavení v oblasti dočasného rozmístění vojenských jednotek,“ cituje web iRozhlas z prohlášení ministerstva obrany. Zvláštní pozornost měl ministr věnovat komplexní podpoře vojáků.

Že by poslední šance Ruska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články