Nenávist ve společnosti sílí: Babišově manželce přišel do schránky ostrý náboj, Nerudové vyhrožují baseballovou pálkou v obličeji

Prezidentský kandidát Andrej Babiš v sobotu oznámil, že jeho manželka obdržela dopis s ostrým nábojem. Výhrůžný vzkaz lidé poslali i Danuši Nerudové.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC-BY-SA, S vědomím Danuše Nerudové
                   

Předseda hnutí ANO Babiš kvůli anonymnímu vzkazu plnému výhrůžek svolal mimořádnou tiskovou konferenci. „Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek,“ cituje jeho slova web ČT24. Babiš to považuje za zastrašování, které do svobodné společnosti nepatří. Má za to, že se atmosféra před druhým kolem prezidentské volby nejen na sociálních sítích, ale i ve společnosti radikalizuje.

Podle mnohých si za to Babiš může sám

Oznámení prezidentského kandidáta o obálce s ostrým nábojem prověřuje policie. „Z taktických důvodů nebudeme konkretizovat jakákoliv opatření, která provádíme,“ uvedla pro ČT24 mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová. Podle ní balíček pro Babišovu manželku dorazil už ve čtvrtek, oznámení ale přišlo až v sobotu. Náboj prověřuje znalec.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Andrej Babiš svolal kvůli výhružnému vzkazu mimořádnou tiskovou konferenci

Na výhrůžky vůči rodině kandidáta na Hrad zareagoval i jeho soupeř Petr Pavel. „Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB (Andrej Babiš) vede,“ napsal na sociální síť Twitter. Babiše rovněž vyzval, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal vést slušnou kampaň.

V podobném tónu se vyjádřil také premiér Petr Fiala, podle kterého nemají takové praktiky v Česku místo. „Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí,“ uvedl ve svém twitterovém příspěvku. Zároveň, stejně jako Pavel, naznačil, že šéf hnutí ANO je tím, kdo společnost rozděluje. Ministr vnitra Vít Rakušan Babiše rovnou vyzval ke změně stylu své kampaně. Zároveň ale ve svém příspěvku na Twitteru ujistil, že policie případ prověří jako kterýkoli jiný.

Vyhrožování směřuje i k Nerudové

Podle politologů může výhrůžka ve formě náboje Babišovi pomoci, protože se ve zbytku kampaně může stylizovat do role oběti a terče agrese, píše server Novinky. Zároveň však odborníci poukazují na to, že expremiér je tím, kdo přispívá k polarizaci společnosti. Příkladem je jeho billboard „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Za agresivní rétoriku byl Babiš velmi kritizován a sám později přiznal, že se text nepovedl. I proto se začali po celém Česku objevovat nové plakáty s textem „Generál nevěří v mír. Volte mír. Volte Babiše,“ uvádí Novinky.

Šéf hnutí ANO však není jediným, kdo se stal terčem výhrůžek. Neúspěšná kandidátka z prvního kola prezidentské volby Danuše Nerudová v sobotu informovala, že jí tento týden přišel výhrůžný dopis od voličů ANO. Požadují po ní omluvu za to, že Babiše ve svém projevu označila za zlo. „Když nebude Vaše omluva, tak na vašem předkusu přistane basebolová pálka,“ uvedl autor v dopise, který Nerudová zveřejnila na Twitteru. Z obou případu je očividné, že nenávist těsně před volbami ve společnosti sílí.

Jaký trest by podle vás autoři výhružek měli dostat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články