Majitelé starých telefonů možná vlastní velké bohatství. Některé se prodávají za víc než milion korun

Lidé, kteří si doma schovávají staré nepoužívané mobilní telefony, mohou zbohatnout. Některé typy lze draze vydražit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web TN upozorňuje na případ Američanky Karen Greenové, která se rozhodla po letech prodat svůj nerozbalený iPhone první generace. Přístroj dostala v roce 2007 od přátel, ale nevybalila ho, protože používala operátora Verizon, který nebyl s tehdejšími iPhony kompatibilní. Mohla sice smlouvu s poskytovatelem služeb zrušit a najít si nového, ona se ale rozhodla telefon schovat. To se nyní ukázalo jako prozíravý krok. Žena totiž nedávno zjistila, že podobný telefon lze prodat i za 10 tisíc dolarů (218 tisíc korun), uvádí server TN.

Nerozbalení přístroje se vyplatilo

Vzhledem k tomu, že Američanka zrovna potřebovala investovat peníze do svého podnikání, přišla jí možnost prodeje telefonu lákavá, popisuje web Business Insider. Její kroky proto směřovaly do aukční síně LCG Auctions a brzy se její telefon objeví v prodeji. Částka, za kterou nakonec starý telefon prodá může překročit až milion korun. Nerozbalený iPhone první generace se totiž v loňském roce podařilo aukční společnosti vydražit za 39 tisíc dolarů (téměř 850 tisíc korun), nyní se očekává částka přes 50 tisíc dolarů, uvádí Business Insider.

Radost má i sama aukční společnost. „Bylo to šokující, protože jsme dostali tolik falešných nabídek,“ cituje prohlášení ředitele společnosti Marka Montera web TN. Nejen případní majitelé prvních typů iPhonů se však mohou radovat a zkoušet své přístroje prodat. Například první přenosný telefon od společnosti Motorola se na aukční stránce eBay prodává i za necelé 3 miliony korun. Původní cena takového přístroje přitom byla ve Velké Británii okolo 3 tisíc liber (80 tisíc korun), upozorňuje web TN.

V Česku se staré telefony prodávají za desetitisíce

Je tak zřejmé, že staré kousky mohou majitele obohatit o nemalé částky peněz. Web Do dlaně loni upozornil na žebříček nejcennějších retro mobilních telefonů, který sestavil trh se starožitnostmi Love Antiques. První místo obsadil už zmiňovaný první přístroj společnosti Apple. Na dalších příčkách se pak objevila Motorola 8000x, Nokia 7700, Mobira Senator NMT, IBM Simon Personal Communicator, Nokia Saphire 8800, Technophone PC105T, Orbitel Citiphone, Ericsson R290 Satellite Phone a Rainbow StarTAC.

iZdroj fotografie: Solomon203 / Creative Commons / CC BY-SA
Staré mobilní telefony lze prodat i za miliony korun

Staré telefony činí cennými drobné faktory, jako je jejich software, model, kultovní status či vzácnost, dodává web Do Dlaně. Server TN upozorňuje i na další typy, které se na aukčních zahraničích stránkách prodávají za vysoké částky. Jde například o použitý iPhone2G, Nokii 6250 či Sony CMD Z7. Na českém bazarovém portálu se prodává jako rarita i iPhone 3G, který jeho majitel nabízí na webu Bazoš za 49 tisíc korun. V nabídce je možné najít také Motorolu Aura R za 30 tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články