Konec důchodů v ČR: Stát k takovému kroku přistoupí raz dva a lidé zůstanou napospas svému osudu

O důchodové reformě se mluví mnoho let, ale zatím k ní žádná vláda nepřistoupila. Situace přitom bude zřejmě v budoucnu neudržitelná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odchod do důchodu pro mnoho lidí znamená zhoršení životní úrovně. V rámci Evropy ale Česko na tom ještě není zdaleka nejhůře. Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) berou čeští důchodci průměrně 65,20 procent průměrné mzdy, píše web E15. Mnohem hůře jsou na tom sousední Poláci, kteří mají důchod 36,50 procent průměrné mzdy. Naopak spokojeni mohou být Maďaři, u kterých činí poměr důchodu k průměrné mzdě 94 procent, uvádí dále web E15.

Jen pár důchodců se má pohádkově

V Česku letos došlo ke dvěma mimořádným valorizacím, a tak se může na první pohled zdát, že si čeští senioři výrazně v době inflace polepšili. Není tomu tak. Český průměrný důchod aktuálně činí 17 299 korun, informuje server České důchody. Dosáhne na něj ale méně než milion penzistů z celkových 2,36 milionu. Zhruba 70 tisíc seniorů pobírá méně než 10 tisíc korun měsíčně. Naopak 53 důchodců má penzi vyšší než 60 tisíc korun, píše dále web České důchody. Je třeba připomenout, že výši důchodu si každý může sám ovlivnit.

Rozhodují odpracované roky a výše příjmů ze zaměstnání či podnikání. Čím více, tím vyšší penze. Tak to platí dosud. V budoucnu už ale nemusí být nic jisté. Kde se berou peníze na důchody, může každý zjistit ze své výplatní pásky. Stát si strhává z platu sociální pojištění, jehož část tvoří také důchodové pojištění. Peníze z něj se ale nikde nedokládají. V Česku platí průběžný důchodový systém, který spoléhá na solidaritu mezi generacemi, připomíná web iDnes. Dnešní zaměstnanci platí dnešní důchodce a očekávají to stejné od příští generace.

Do 10 let přijde zlom

Jisté to není. Klesající porodnost, prodlužující věk života, to všechno má následky. Aktuálně připadají na jednoho důchodce čtyři obyvatele v produktivním věku, ale v roce 2045 to budou méně než dva, píše iDnes. Jednoduchým řešením by mohlo být zvýšení věku odchodu do důchodu. Ten ale není možné zvyšovat donekonečna. Je to proto téměř nevyhnutelné, že stát nebude mít v budoucnu na vyplácení důchodu. Už nyní tvoří tyto výdaje třetinu celkového objemu státního rozpočtu, jde o více než 500 miliard korun, uvádí iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnohým důchodcům již nyní nezbývá nic jiného, než si chodit přivydělávat

Podle Národní ekonomické rady vlády moment, kdy Česko nebude mít peníze na vyplácení důchodů je blízko. Přijít má během deseti let, píší Hospodářské noviny. Není proto vyloučené, že důchodci dostanou jen minimální příspěvek od státu a budou se muset spolehnut na své úspory. Utřou i ti, kteří spoléhají na penzijní fondy. V Česku může nastat stejný scénář, ke kterému došlo v Polsku a Maďarsku, kde vlády peníze na důchody lidem sebraly, aby zachránily státní kasu, informuje iDnes. Vše podle zákona. Budoucí důchodci proto musí být připraveni na všechno.

Spoléháte s penzí spíš na stát, nebo si odkládáte stranou? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články