Ceny potravin navyšují vysoké marže prodejců. Zřejmě zkouší, co lidé vydrží

Přestože v únoru inflace zpomalila, stále zůstává na dvojciferné hodnotě. Výrazně nadále rostou hlavně ceny potravin, mnohdy bezdůvodně.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Podle Českého statistického úřadu dosáhla únorová inflace 16,7 procenta, píše web iDnes. Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně táhly vysoké ceny potravin. Server iDnes připomíná, že například vejce zdražila o 95 procent, cukr o 75 procent a mouka o 36 procent. Pro řadu domácností je zdražení neúnosné a všímá si toho konečně také vláda. Kabinet Petra Fialy (ODS) už před časem slíbil, že si posvítí na ceny u zemědělců, potravinářů i obchodní řetězců, připomíná web Seznam Zprávy.

Stoprocentní marže jsou realitou

Kvůli ceně cukru dokonce ministr zemědělství Zdeněk Nekula podal podnět k antimonopolnímu úřadu, jak Události247 psaly nedávno. Vzniklo podezření, že obchodníci si konečné ceny neopodstatněně navyšují. „Máme ceny v průměru o čtyřicet procent nižší než obchodní řetězce. Řetězce se maržemi nechlubí, ale vzhledem k tomu, že víme, kolik zboží stojí a za kolik je dostupné v řetězcích, tak vás mohu ubezpečit, že průměrná marže řetězců je kolem sta procent,“ uvedl pro web Seznam Zprávy majitel sítě obchodů Vyplatí se Michal Soukup.

V pátek kvůli neutuchajícímu zdražování potravin oznámil ministr Nekula vznik meziresortní pracovní skupiny, která se bude zabývat cenovým vývojem potravin na domácím trhu, informuj web iDnes. Agrární komora České republiky takové rozhodnutí uvítala. Ve svém prohlášení zároveň upozornila na to, že zemědělci „neurčují ceny potravin na pultech“. „Podmínky na domácím trhu určují velké obchodní řetězce, které u mnoha položek zdražovaly nejvíce, ačkoliv k tomu nebyl objektivní důvod,“ uvedl v prohlášení prezident Agrární komory Jan Doležal.

Ceny mají brzy začít klesat

Připomněl také, že 11 obchodních řetězců ovládá 75 procent tuzemského maloobchodu. Vše tedy nasvědčuje tomu, že za vysokými cenami potravin v Česku stojí především obchodní řetězce. Potvrzují to i ministrova slova. „Někteří hráči na trhu zkoušeli, co zákazník vydrží,“ uvedl Nekula pro web Novinky. V té souvislosti připomněl, že před Vánoci rostla například výrazně cena cukru, protože lidé ho kvůli pečení nakupovali ve velkém. V lednu pak došlo k poklesu o několik korun.

iZdroj fotografie: abcMedia
V poslední době Čechy nejvíce trápí příliš vysoké ceny zeleniny a ovoce, to se má zlepšit

Ceny mají v dalších měsících klesat i u dalších položek. „Na světových trzích vidíme, že klesá cena obilí, olejnin, začíná klesat cena másla. A i s tím, jak bude nastupovat jaro a postupně léto, tak bude nastávat i tradiční sezonní pokles cen. Protože část ovoce a zeleniny se k nám dováží, část se vyprodukuje u nás. Jak bude česká produkce přicházet na trh, ceny půjdou dolů,“ vysvětlil šéf resortu zemědělství pro Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články