Finančák začne kontrolovat Čechy ve velkém: Lidem vyměří dluhy, o kterých dosud neměli tušení

V Česku je stále velké množství lidí v exekucích i kvůli maličkostem. Naopak někteří se i přes vysoké příjmy snaží vyhnout povinnostem.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Zadlužení lidé by se měli brzy dočkat možnosti zbavit se svých závazků rychleji. Web iDnes informuje, že novela insolvenčního zákona by měla přinést zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky. Pomoci to může velkému počtu lidí. V Česku máme pořád téměř 700 tisíc lidí v exekuci, zvyšuje se podíl těch, kteří mají více než jednu exekuci, razantní nárůst je u těch, kteří mají dokonce více než čtyři exekuce,“ uvedl pro iDnes Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Ti, kteří mají dluhy vůči státu, ale mají naději.

Některé čeká odpuštění dluhu

Podle schváleného návrhu se uskuteční do 1. července do 30. listopadu letošního roku třetí milostivé léto, díky kterému se lidé zbaví některých daňových dluhů a dluhů na sociálním pojištění, dodává web Finance. Jak už to ale vždy bývá, pokud stát na jedné straně povoluje, musí někde naopak zpřísnit. Na pozoru by měli být především lidé, kteří obchodují s kryptoměnami. Finanční správa chystá častější kontroly a bude také doměřovat daně z kryptoměnových zisků, upozorňuje web E15.

Posvítit si chce především na ty, kteří nakládají s virtuálními měnami ve vyšší míře. Díky tomu se má státní kasa rozrůst o nemalé finance. Zatímco za období 2019 a 2020 finanční úřady doměřily řádově stovky milionů, za rok 2021 by měl rozdíl mezi skutečnými příjmy a ciframi (ne)uváděnými v daňovém přiznání činit přes miliardu korun, píše web E15. Kontroly budou navíc častější.

Spadla klec

„Z důvodu rovnoměrnějšího zatížení kontrolních útvarů správce daně a počtu subjektů však budou další fáze kontrolní akce průběžnější než jedenkrát ročně a proběhnou ještě letos, a to na větším počtu subjektů,“ uvedla pro web E15 Klára Křehlová z tiskového oddělení generálního finančního ředitelství. Stát tím napravuje, co bylo v minulosti spíše opomíjeno. Investování do kryptoměn je fenoménem, ale na rozdíl od investic do dluhopisů či akcií nemělo dlouho příliš daná pravidla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejoblíbenější kryptoměnou, nejen v Česku, je bitcoin

Finanční úřady chtějí svými posledními kroky dát jasně najevo, že příjmy se musí zdaňovat. A to i v případě obchodování s kryptoměnami. Stát tím získá nemalé prostředky nejen z doměřené daně, ale také ze souvisejících pokut za pochybení. Neuniknou ani ti, kteří se snaží své příjmy z kryptoměn uschovat zahraničí. Stát už loni v létě avizoval, že bude probíhat mezinárodní spolupráce i se zahraničními daňovými správami, píše web Peníze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články