Stát definitivně lidem řekl, kdy a jak ušetřit na energiích. Ohlídat si čas na hodinkách je nejpodstatnější

Ceny energií v letošním roce prudce rostly, a proto mnoho domácností s nimi nakládá velmi opatrně. Spotřebu je dobré si hlídat hlavně v určitých časech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdražování dopadá na vše, ale nejvíce na energie. Za prvních šest měsíců letošního roku zdražila elektřina v Česku o 62 procent, což je nejvíce z celé Evropské unie, informuje server iDnes. Tuzemsko se proto dostalo v cenách elektřiny v rámci sedmadvacítky na šesté místo. Za prudkým růstem cen oproti jiným státům v EU stála hlavně pasivita státu. Vláda zavedla opatření až v druhé polovině roku, kdy rozhodla například o takzvaném úsporném tarifu. Lidé podle své spotřeby dostali 2 tisíce až 3,5 tisíce korun, připomíná dále web iDnes.

Noční proud nejen v noci

Od nového roku pak má domácnostem ulevit zastropování cen energií. Lidé ale mohou ušetřit i tím, že budou využívat elektřinu hlavně v určitých časech. Mezi lidmi je takzvaný nízký tarif známý jako noční proud. Dříve se totiž dala odebírat levnější elektrická energie pravidelně mezi desátou večerní a šestou ranní. Nyní už ale levnější tarif funguje i během dne a může přinést domácnostem úsporu. Především těm, které elektřinou topí, ohřívají vodu či ji využívají k nabíjejí elektromobilu, upozorňuje web Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
U pračky nejde jen o spotřebu elektrické energie, ale také o vodu, kterou na jedno vyprání potřebuje

Nárok na nízký tarif ale nemá každá domácnost. Dodavatelé energií ho nabízejí těm, kteří elektřinu kromě svícení využívají například na zmíněný ohřev vody. V takovém případě mohou zvýhodněných sazeb využít až osm hodin denně. Konkrétní časy nejdou paušalizovat a zákazníci se musí informovat u svého dodavatele. Každý z nich má také různé rozdíly v sazbách za elektřinu ve vysokém a nízkém tarifu. U některých je zanedbatelný, a proto využívání elektřiny ve vybraných časech nepřinese zásadní úsporu, informuje dále web Aktuálně.

EU chce úsporu 5 procent

U jiných ale může být rozdíl až stovky korun, píše web iRozhlas. V nízkém tarifu se proto doporučuje používat energeticky náročné spotřebitele jako je pračka či sušička. Případně ve vybraných časech žehlit. Energetický regulační úřad nedávno také informoval o časových pásmech s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku, píše server ČT24. Podle nařízení Evropské unie je totiž stát nucen zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě. V pracovní dny jsou časy určené k snížení celkem tři.

První úsek začíná v devět hodin ráno, další v jednu odpoledne a poslední ve čtyři odpoledne, uvádí web ČT24. Vždy trvá hodinu. Mimopracovní dny platí spotřební špička od 11 do 12 hodin. Opatření ERÚ má být ale spíše symbolické a nepřinese kýžený efekt. „Rozhodně to nebude mít prakticky žádný efekt na snížení spotřeby plynu nebo elektřiny, protože maloodběru se ta spotřeba přesune jen někam jinam a to samé se stane i ve velkoodběru,“ uvedl pro server ČT24 ředitel strategie ERÚ Brno Michal Macenauer.

Jak řešíte cenu energií vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále