EU rozhodla: Členské státy budou muset poskytnout tisícům Ukrajinců vojenský výcvik

Země sedmadvacítky mají dodatečně vycvičit 15 tisíc členů ukrajinských ozbrojených sil. Celkem má projít výcvikovou misí EU 30 tisíc vojáků.

i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY
                   

Výcvikovou misi Rada Evropské unie pro zahraniční záležitosti rozhodla už loni v říjnu, připomíná web Čas. Cílem má být zlepšení obranyschopnosti ukrajinských ozbrojených sil. Iniciátorem vzniku byl Kyjev, který o pomoc při obraně svého území a ochraně civilního obyvatelstva Brusel požádal. Původně se mluvilo o 15 tisících vojáků, kteří budou vycvičeni během dvou let. Ve středu několik evropských zástupců ale potvrdilo, že konečný počet bude navýšen, píše server Čas.

Oficiální oznámení proběhne na Ukrajině

K oficiálnímu oznámení o navýšení má dojít tento týden během návštěvy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a šéfa Evropské rady Charlese Michele na Ukrajině. Web Čas uvádí, že podle původního plánu mělo Německo v prvních měsících poskytnout výcvik pro 5 tisíc ukrajinských vojáků. Konečný počet ale nakonec bude záviset na tom, kolik vojáků bude moci Kyjev poslat na výcvik do zahraničí vzhledem k ruské ofenzivě. Vojáci Bundeswehru se mají postarat o bojových výcvik, taktické cvičení pro různé hodnosti a specializace.

Má jít o výcvik pro instruktory ukrajinské armády, lékařský výcvik a výcvik používání různých systémů zbraní v úzké spolupráci s obranným průmyslem, dodává Čas. Zdroje z EU měly uvést, že německá vláda slíbila i poskytnutí personálu na zaplnění 80 míst v misi, dále také vedení komanda zaměřeného na specializovaný výcvik. Brusel už za velitele jmenoval generála Andrease Marlowa, uvádí Čas. Německo není jediné, které připravuje ukrajinské vojáky. Většina z nich trénuje hlavně v Polsku. K přípravě až tisíce vojáků se rozhodlo i Česko, píše iRozhlas.

Orbán to považuje za zapojení do války

EU na trénink členů ukrajinské armády vydá ze svého obranného fondu 45 milionů eur (asi miliardu korun). Už dříve Brusel oznámil, že rozpočet mise byl stanoven na více než 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy korun), dodává iRozhlas. Středeční zprávy z EU tak jasně ukazují, že země budou muset na základě rozhodnutí vrcholných evropských představitelů cvičit ukrajinské vojáky, aniž by došlo ke schvalování v rámci jednotlivých zemí. Taková iniciativa by přitom měla být spíše dobrovolná, a ne nucená. Členské státy se budou do výcviku muset zapojit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Viktor Orbán je jedním z největších evropských kritiků bezbřehé podpory Ukrajiny ze strany Evropské unie

Už loni cvičení ukrajinských vojáků kritizoval maďarský premiér Viktor Orbán. Podle něj se takovým postupem Evropa zapojuje do války na Ukrajině, píše web Novinky. Odmítl také tvrzení, že Ukrajinci bojují v konfliktu i za Maďary. „Ukrajinci bojují, a musím říct, že velmi hrdinsky, za svou zemi. Bezpečnost Maďarska zabezpečuje členství v NATO. Výsledek války nemá z tohoto hlediska vliv na bezpečnost Maďarska,“ cituje Orbánovo prohlášení z konce loňského roku server Novinky.

Co si o tom myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety