NATO je v pozoru kvůli vojenské spolupráci Ruska a Číny

Severoatlantická aliance hraje v rusko-ukrajinském konfliktu důležitou roli. Nyní sleduje další hrozby světové bezpečnosti, mezi něž aktuálně patří spolupráce Moskvy a Pekingu.

i Zdroj fotografie: Rikujojieitai Boueisho/ Creative Commons / CC BY
                   

Jak píše web Onet, v Německu aktuálně probíhá Mnichovská bezpečnostní konference, které se účastní řada světových lídrů. Do Mnichova se sjely desítky hlav států a vlád, ministři obrany a zahraničí i zástupci nejvýznamnějších mezinárodních organizací a institucí včetně OSN, Evropské unie a NATO.

V Mnichově se jedná o dalších krocích

V pátek na setkání vystoupil šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který upozornil na zvýšenou vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Čínou. „Vidíme, že Moskva a Peking se stále více snaží jednat koordinovaně. Organizují společné vojenské manévry a také námořní a letecké hlídky,“ cituje jeho slova web Onet.

Hlavním tématem výroční konference, která se pořádá pravidelně již od roku 1963, ale zůstává válka na Ukrajině. I proto zde měl prostřednictvím videokonference svůj projev také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svou zemi přirovnal k biblickému Davidovi, Rusko pak ke Goliášovi. „Děkuji všem, kteří Davidovi poskytli prak,“ cituje ukrajinskou hlavu státu ČTK.

Zelenskyj v rámci svého projevu znovu vyzval západní spojence k urychlení dodávek zbraní jeho zemi. Podle něj veškeré otálení Západu využívá Rusko ve svůj prospěch, píše ČTK. „Potřebujeme moderní vybavení. Zvláště teď, když Rusko spolupracuje s Íránem. Nad naším územím létají drony íránského režimu,“ cituje z jeho projevu web Onet. Na nutnost další pomoci upozorňuje i řada odborníků. Například podle bývalého amerického námořníka Johna Sennetta musí NATO dát Kyjevu dělostřelectvo potřebné k zasažení ruských tanků, informuje server Express.

Tanky v blátivém období nepomůžou

Sennett v té souvislosti připomněl, že manévrovatelnost techniky bude v příštích několika týdnech kvůli „blátivé sezóně“ omezená. Ačkoli přislíbené dodávky tanků mají Ukrajině velmi pomoci, nyní se podle bývalého námořníka bude třeba zaměřit na něco jiného. Ve skutečnosti potřebujeme co nejvíce dělostřelectva a co nejvíce munice. To je nevyšší priorita. Granáty, houfnice. Čím více, tím lépe, protože období bláta znamená, že nic těžkého se nebude moci pohybovat snadno a nezáleží na tom, na jaké straně to je,“ cituje jeho slova web Express.

iZdroj fotografie: Bundeswehr-Fotos / Creative Commons / CC BY
Německo se původně zdráhalo Ukrajině poskytnout své zbraně, protože se bálo eskalace konfliktu

Sennet, který do začátku invaze žil na Ukrajině, předpokládá, že během tohoto období vyplýtvá ruská strana mnoho techniky. Díky tomu by poté Ukrajina mohla přejít do protiútoku. „HIMARS se bude hodit, aby vyřadil logistiku, komunikaci a velitelství, takže když přijde čas přejít do ofenzivy, Ukrajina by měla být ve výhodě,“ popsal bývalý americký námořník. Zelenskyj v poslední době rovněž začíná tlačit na Západ, aby svolil k dodávkám letadel. Sennet ale nepředpokládá, že se tak v dohledné době stane.

Rozšíří Čína svou spolupráci s Putinem, anebo se nakonec přikloní na stranu Ukrajiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články