Český velvyslanec se setkal s proruským dezinformátorem a má co vysvětlovat

Na českého velvyslance v Izraeli Martina Stropnického se sype kritika poté, co se setkal s proruským aktivistou Žarkem Jovanovičem.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Velkým problém má se Stropnického kontaktem ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). „Přijetí takové návštěvy považuji za vážné pochybení pana velvyslance. Jeho úkolem je svědomitě reprezentovat českou diplomacii, což je rozhodně v rozporu s tím, že se setkává a fotografuje s čelními představiteli proruské dezinformační scény,“ cituje vyjádření šéfa české diplomacie na sociální síti Twitter web ČT24. Lipavský po Stropnickém požaduje detailní zápis ze schůzky i důvody, proč delegaci v takovém složení přijal.

Poslanec Bartošek chce rezignaci velvyslance

Podklady mají sloužit k tomu, aby ministr zahraničí rozhodl o dalším postupu, uvádí ČT24. Například místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) kvůli incidentu požaduje odvolání Stropnického z funkce velvyslance v Izraeli, informuje web DeníkN. Právě Bartošek sdílel fotografie Stropnického ze setkání s delegací vedenou poslancem SPD Janem Hrnčířem. Ten tvrdí, že nešlo o žádnou oficiální cestu. V Izraeli byl se svým asistentem a několika podnikateli, kteří měli do země přiletěl po vlastní ose.

Proruský aktivista Jovanovič měl cestu dokumentovat a Hrnčíř o jeho účasti podle svých slov dopředu nevěděl, uvádí ČT24. Zástupce SPD návštěvu u Stropnického považuje za zdvořilostní, odmítá ale, že by Jovanovič u samotného jedání s velvyslancem byl. „Při odchodu se u dveří s panem velvyslancem vyfotil,“ uvedl Hrnčíř pro ČT24. Sám Stropnický obvinění ze spojení s dezinformační scénou odmítá. Přiznává však, že si minulost a aktivity své návštěvy a jejího doprovodu předem neověřoval. Vzhledem k povaze své návštěvy má však co vysvětlovat.

Stropnického nahradí diplomatka Šmigolová

„Nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás,“ uvedl pro DeníkN velvyslanec v Izraeli. S takovým vysvětlením ale evidentně u kritiků setkání neobstojí. „Martin Stropnický není žádný neználek, dle mě je jedinou možností neprodlená rezignace. Svým jednáním poškozuje reputaci ČR!“ cituje vyjádření Bartoška web ČT24. Server DeníkN připomíná, že Janovič se na dezinformační scéně pohybuje již delší dobu a znám je také svými proruskými postoji. V minulosti se zúčastnil například akcí na ruské ambasádě v Praze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko má jako jediná země EU pobočku velvyslanectví i v Jeruzalémě, nejen v Tel Avivu

Stropnický v Izraeli působí od roku 2018 a vzhledem k uplynutí nezávazného, avšak často dodržovaného čtyřletého období má ve funkci skončit. Na ambasádě v Izraeli ho vystřídá diplomatika Veronika Kuchyňová Šmigolová, která již prošla izraelským schvalovacím procesem, informoval v prosinci loňského roku web Seznam Zprávy. Na Blízký východ má odjet v létě, kdy se velvyslanci standardně střídají. Po kauze Stropnického však není vyloučeno, že k výměně dojde dříve.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále