České volby očima světových médií: Babiš prahne po moci a penězích

V prvním kole prezidentských voleb došlo na vyrovnaný souboj dvou favoritů. S těsným rozdílem vyhrál Petr Pavel nad Andrejem Babišem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Český veřejný prostor uplynulý víkend naplno žil prvním kolem prezidentských voleb. Z osmi kandidátů vzešli dva postupující, jimiž jsou generál ve výslužbě Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš. Ti se spolu o post nejvyššího ústavního činitele utkají poslední lednový pátek a sobotu. Souboj o český Hrad však neunikl ani zahraničním médiím. Mezinárodní web Politico informuje o vysoké pravděpodobnosti, že druhé kolo drtivě ovládne Pavel.

Poláci upozorňují na Babišovu mocichtivost

S odvoláním na průměr průzkumů veřejného mínění web Politico uvádí, že Pavel by mohl dostat až 60 procent, zatímco Babiš jen 40 procent hlasů. To je dobrá zpráva pro evropské byrokraty, kteří počítají s tím, že Pavlovo vítězství pomůže k hladšímu vyjednávání v rámci EU a předejde tomu, aby se Česká republika dále sama izolovala,“ cituje v Bruselu sídlící web Politico ČTK.

Podobně to vidí také server Finacial Times, podle kterého by Pavlovo vítězství přineslo lepší vztahy s EU a došlo by ke stabilizaci politického prostředí s ohledem na to, že vládní koalice by měla v úřadu prezidenta spojence. V případě výhry Babiše by měl Fialův kabinet naopak situaci složitější, dodává ČTK.

Šéf hnutí ANO by byl komplikací i pro bruselské diplomaty, soudí web Politico. Podle jednoho z nich používá Babiš sedmadvacítku „buď k tomu, aby nadhodnocoval své osobní schopnosti a vliv, nebo aby z ní učinil obětního beránka za utrpení lidí,“ píše ČTK. Jako člověka, který používá politiku jen k zisku moci a navýšení bankovního účtu pak vykresluje expremiéra polský web Onet. Připomíná, že Babiš se kvůli strachu z otázek mířících na jeho minulost vyhýbal předvolebním rozhovorům a debatám.

Nepovedené přirovnání k Putinovi

Velmi podrobně byly prezidentské volby sledovány na Slovensku. Web Plus Jeden Deň píše o nečekaném zvratu, kdy Pavel převzal na konci sčítání vedení a vyhrál jen o chlup. Slovenská média si všimla také prvního projevu Babiše po prvním kole prezidentských voleb, který byl vůči Pavlovi značně ofenzivní. Podle serveru SME útočil pravomocně uznaný agent STB Babiš na komunistickou minulost soupeře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kdo bude po deseti letech nástupcem Miloše Zemana se rozhodne ve druhém kole 27. a 28. ledna

Členy komunistické strany nicméně v minulosti byli oba postupující kandidáti. Babiš měl spolupracovat s STB, Pavel studoval vojenské zpravodajství. I kvůli tomu šéf hnutí ANO nepřímo přirovnal generála ve výslužbě k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který pracoval jako vojenský rozvědčík. Toho si všímá server Plus Jeden Deň.

Jak nicméně dodává americký web The New York Times, že ať už na Hrad po Zemanovi usedne Babiš nebo Pavel, jisté je jedno. Skončí éra „excentrického a tvrdě pijícího“ prezidenta, který se kvůli své snaze o sbližování s Ruskem a Čínou často dostával do sporu nejen s českou vládou, ale také s evropskými spojenci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad