Elektromobily čelí dalšímu problému. Nejznámějšímu autu na elektřinu za jízdy upadává volant

Společnost Tesla má dlouhodobě problémy s některými vadami ve svých automobilech. Poslední potíž ale vyvolává pořádné obavy.

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak připomíná web AutoŽivě, automobilka Tesla se v řadě aspektů řadí mezi špičky v oboru. Jde například o technologickou vyspělost, výborný systém elektropohonu či softwarové řešení pro správu vozu. V těchto oblastech je pro mnoho jiných automobilových společností inspirací. Naopak v technickém provedení vozu a kvalitě zpracování Tesla výrazně zaostává. Web AutoŽivě popisuje problémy z minulosti, například upadávající plasty v interiéru, nedoléhající dveře či různé zvuky linoucí se automobilem.

Problémy u zcela nových vozů

Veškeré potíže dosud automobilka zlehčovala a kritiku spíše odmítala. Nyní se ale objevil problém, který rozhodně nelze přejít mávnutím ruky. Již dva majitelé modelu Y nahlásili, že jim odpadnul volant, informuje web Elektrické vozy. I proto se už situací začal zabývat Americký národní úřad pro bezpečnost silničního provozu. Společně s Úřadem pro vyšetřování závad budou zjišťovat, jak se to stalo.

Úřad pro vyšetřování závad ví o dvou případech, kdy došlo u Tesly Model Y 2023 ke kompletnímu odpojení volantu od palubní desky. U obou vozidel chyběl šroub, který drží pohromadě volant se sloupkem,“ cituje ze zprávy web Elektrické vozy. Jisté nyní je, že problém nevznikl z opotřebení, protože volant upadl u vozidel, které měly najetý nízký počet kilometrů. Volant se za jízdy po dálnici uvolnil dokonce jen u týden starého vozu a pouze díky shodě náhod se nikomu nic nestalo, píše web AutoFórum.

Podle automobilky nejde o vadu

Překvapení budí nejen závada ve formě upadnutého volantu, ale také reakce automobilky Tesla. Ta majiteli vadného vozu zaslala na účet částku ve výši 103,96 dolarů (zhruba 2700 korun) na opravu. Takový postup vlastník auta Prerak Patel, který je dlouholetým fanouškem americké automobilky odmítl. Požadoval buď náhradu vadného modelu zcela novým, nebo vrácení peněz. Jen díky medializaci případu se mu nakonec dostalo odpovědi, ve kterém Tesla souhlasila s odkoupením starého vozu a dodáním nového.

iZdroj fotografie: Depositphotos
U vzniku automobilky Tesla stál Elon Musk, který nyní ve společnosti zastává funkci CEO

Web AutoFórum však upozorňuje na jednu pasáž ze zaslané odpovědi, která je minimálně zarážející. Podle Tesly totiž vůz, kterému upadl volant za jízdy „není stižen žádnou vadou“, a proto nemělo dojít „k situaci naplňující podmínky záruky“. Automobilka tak zřejmě nebude kvůli chybě pořádat svolávací akci, aby nedostatky na jiných automobilech včas opravila. Web Chip přitom připomíná, že nedávno musela Tesla svolat tisíce elektromobilů Model Y, protože bylo zjištěno, že šrouby v zadních sedadlech nejsou správně zajištěny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články