Německé váhání v podpoře Ukrajiny nebere konce. Polsko vzalo vše do svých rukou

Německo je ohledně dodávek svých tanků Leopard 2 na Ukrajinu velmi nerozhodné. Polsko se proto ujalo vyjednávání.

i Zdroj fotografie: Vestman / Creative Commons / CC BY
                   

Jak připomíná web Onet, Poláci hrají v posledních dnech na mezinárodní scéně velkou roli. Důvodem je iniciativa Varšavy vytvořit koalici zemí využívajících německé tanky Leopard 2, která by přinutila Berlín souhlasit s jejich exportem na Ukrajinu. Německo totiž tanky vyrábí a vzhledem k uzavřenému kontraktu musí s jejich dalším přesunem souhlasit, uvádí web Novinky. To staví německého kancléře Olafa Scholze do nezáviděníhodné situace.

Polsko bere situaci do svých rukou

Vše se spustilo ve chvíli, kdy se polský prezident Andrzej Duda setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a následně oznámil, že Polsko je připraveno svých 14 Leopardů Ukrajině předat, uvádí Onet. Polská iniciativa však způsobila ještě větší politický tlak na Berlín. Chce, aby nejen souhlasil s reexportem tanků, tedy povolil ostatním zemím jejich tanky Ukrajině poslat, ale také aby začal stroje posílat i ze svých zásob. Německo však stále otálí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mateusz Morawiecki je odhodlán tanky Ukrajině poskytnout i bez souhlasu Německa

Polsko již ale nehodlá dále čekat vzalo vše do vlastních rukou Premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že Poláci na Ukrajinu pošlou německé tanky i bez souhlasu Berlína. „Souhlas je zde druhořadý. Buď ho získáme rychle, anebo uděláme sami správnou věc,“ cituje jeho slova web Onet. Jde přitom o riskantní krok, neboť bez formálního povolení by byl tento akt pomoci nezákonný. Polsko nicméně není ve věci osamoceno. Jak uvádí web Novinky, kromě něho ve středu svou připravenost poslat tanky na Ukrajinu deklarovalo také Finsko.

Ve čtvrtek navíc Varšava po schůzce s dalšími spojenci NATO vydala oficiální prohlášení, že je připravena předat rotu tanků Leopard 2. Rozhodně však nešlo o nátlakovou akci. Jak uvádí web Onet, schůzky se zúčastnil i německý ministr obrany Boris Pistorius. Diskuse o tématu následně pokračovala na jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké základně Ramstein v Německu. „Nemůžeme dnes říci, kdy padne rozhodnutí a jak to bude vypadat,“ cituje vyjádření Pistoriuse web Onet.

Německo ztrácí argumenty

Přestože závěr jednání úspěch nepřinesl, jistá naděje zde zůstává. Pistorius sice termín rozhodnutí neupřesnil, poznamenal ale, že Německo se na možný souhlas začne připravovat, uvádí web iDnes. „Nevím, zda rozhodnutí padne za týden, za dva, nebo zítra. Není jednotný názor. Existují dobré důvody pro dodávky a dobré důvody, které hovoří proti,“ cituje ministra web iDnes.

Kancléř Scholz pak dal najevo, že požaduje, aby v této věci učinily první krok USA a poslaly na Ukrajinu své tanky Abrams. Ty však podle Spojených států nejsou kvůli údržbě a provozu pro ukrajinské síly vhodné, uvádí web Onet. Na německé politické scéně nyní panují obavy nejen z eskalace konfliktu, ale také z toho, že budou pomáhat sami.

Jak nicméně Novinky dodávají, kromě Polska či Finka již dodávku 14 těžkých tanků Challenger 2 přislíbila také Velká Británie. I tím se tlak na Berlín zvýší. Na Německo naléhají rovněž poslanci Evropského parlamentu. Podle nich válkou zasažená země „urgentně potřebuje vojenskou pomoc a těžké zbraně k vítězství ve válce,“ uvádí Novinky. Podle Pistoriuse ale Ukrajina potřebuje nyní chránit hlavně nebe. „Prioritou číslo jedna je protivzdušná obrana, protivzdušná obrana a zase protivzdušná obrana,“ cituje minstra web iDnes.

Co si o celé situaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články