Vysílání kremelské propagandistky z fronty nedopadlo dobře. Ukázka z války skončila křikem

Anastasia Jelsuková podávala zprávy o vojenských operacích u Soledaru, snažila se ukazovat zlepšení života v Ruskem okupovaných oblastech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská propagandistka nahrávala video, ve kterém chtěla informovat o vojenských operacích blízko Soledaru, když najednou jedna z letících kulek zasáhla její nohu, informuje web Fakt. V záznamu, který koluje na sociálních sítích je slyšet bolestný křik ženy. Měla štěstí, že ji přispěchali na pomoc žoldáci z Wagnerovy skupiny, kteří byli poblíž. Následně byla Jelsuková převezena do nemocnice v Luhansku. Lékaři zjistili, že střela způsobila zlomeninu stehenní kosti a Ruska proto musela podstoupit operaci.

Ruska podporovala anexi

Pode ruských médií je nyní její stav stabilizovaný, píše dále web Fakt. Jelsuková zprostředkovává informace z ruské invaze na Ukrajinu téměř od jejího zahájení, tedy skoro rok. Sama pochází z Luhansku, který je Rusy okupovaný a sama se do toho také aktivně zapojovala. Web Fakt připomíná, že se Jelsuková podílela na tvorbě materiálů k referendu o připojení okupovaných území k Ruské federaci, které se konalo loni na podzim.

Na základě jeho výsledku následně Vladimir Putin na konci září podepsal dohodu o vstupu území do Ruské federace, informuje web iRozhlas. Kromě Luhanské oblasti se to týká také Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti. Podle šéfa Kremlu jde o „volbu milionů lidí“, kteří chtějí žít „ve své skutečné vlasti“, uvádí iRozhlas. Kyjev a Západ ruskou anexi ukrajinských území odsoudili a označili ho jako nelegální, píše web Globe24.

U Bachmutu bude hůř

Kromě Kremlu podpořil připojení ukrajinských území i ruský ústavní soud. Příslušné smlouvy a zákon s připojením související schválily také obě komory ruského parlamentu. Rusko ale čtyři zmiňované oblasti zcela neovládá. Naopak. Loni na podzim se dařilo ukrajinským silám velkou část okupovaných území osvobozovat. V posledních dnech probíhaly nejtvrdší boje v okolí Bachmutu. Podle některých to nejhorší teprve přijde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruský prezident Putin upozornil, že Moskva bude anektovaná území hájit všemi dostupnými prostředky

„Ruské síly pomalu získávají půdu pod nohama. Byly na vyvýšeném místě za mnou, postupují ze severu a postupují z jihu,“ cituje CNN Prima News prohlášení reportéra z místa Bena Wedemana. Podobně to vidí i britský dobrovolník Daniel Burke, který na místě pomáhá. Obsadili Soledar ze severu. Pokusí se udělat velké kleště kolem Bachmutu. Nemyslím si, že se ho pokusí obklíčit jako takový, ale projdou kolem něj přes pole a odříznou nás kousek po kousku,“ cituje jeho predikci CNN Prima News.

Putin nabírá na síle?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda