Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší

Na Ukrajinu přicestovali tento týden nejvýznamnější zástupci Bruselu. Očekávání Zelenského o potvrzení přijetí do EU se prý nenaplní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal tento týden uvedl, že doufá, že Ukrajina vstoupí do Evropské unie do dvou let, informuje web Onet. Podle návrhu prohlášení, které má k dispozici server Politico, ale dostane v této otázce Kyjev ledovou sprchu. Zástupci EU nechystají podle dokumentu přislíbit žádný ambiciózní časový plán na vstup Ukrajiny do evropského společenství. Má dojít pouze k potvrzení, že proces se posune vpřed, jakmile budou splněny všechny podmínky stanovené Bruselem, dodává Politico. Zelenského podobná zpráva určitě nepotěší.

Běh na dlouhou trať

„Ukrajina zdůraznila své odhodlání splnit nezbytné požadavky, aby mohla co nejdříve zahájit přístupová jednání,“ cituje z prohlášení web Onet. Formulace má uklidnit všechny strany. Zdaleka ne všechny státy sedmadvacítky chtějí Kyjevu slibovat členství v EU. Kyjev naopak tlačil, aby téma bylo při návštěvě evropských zástupců na Ukrajině nastoleno. Summitu mezi Evropskou unií a Ukrajinou se ale nezúčastní všichni zástupci sedmadvacítky. I proto bylo prohlášení připraveno s předstihem, připomíná Onet.

Ukrajina dostala formální status kandidátské země loni v červnu, a to v rekordním čase, připomíná server Politico. Tento krok je ale mnohem snadnější než ty následující, ve kterých musí země sladit svůj systém, pravidla a předpisy s EU. Takový proces obvykle trvá několik let. Jednotliví členové EU se neshodnou, jak rychle může vším projít Ukrajina. Zatímco Polsko a pobaltské státy jsou pro zrychlení celého procesu, jiné státy sedmadvacítky vybízí k opatrnosti, uvádí Politico.

Připravují se další ruské sankce

Podle nejmenovaného představitele EU roli hraje také napětí mezi předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. I ta tento týden přicestovala do válkou zasažené země. Ve čtvrtek jednala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o dalších sankcích vůči Moskvě. Přijaty by měly být na výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, uvádí web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové sankce „rozežírají ruskou ekonomiku jako rez“

„S našimi partnery v G7 (skupině vyspělých ekonomik) jsme zavedli dodatečný cenový strop na ruské ropné výrobky a k 24. únoru – přesně rok od začátku invaze – chystáme desátý balík sankcí,“ uvedla podle iRozhlasu von der Leyenová. Během setkání s ukrajinskou hlavou státu šéfka Evropské komise ocenila také ukrajinské tažení proti korupci. I její potírání je považováno za klíčové pro budoucí přijetí země do EU.

Jste pro, aby Ukrajina byla součástí EU?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa