Cestovky jsou pro zisk schopny udělat cokoli. Lidem právě teď nabízí dovolenou na Ukrajině

Ukrajina nebyla dříve nijak vyhledávanou dovolenkovou destinací. Válkou se vše mění. Někteří lidé mají zájem jít po válečných stezkách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ač se to může zdát na první pohled jako podivný vtip, jde o realitu. Některé cestovní kanceláře nabízí zájezdy do válkou zničené Ukrajiny, informuje web Krone. A to i do oblastí, kde ve velkém umírali lidé. Na dovolenou je možné jet nejen do hlavního města Kyjeva, ale také do východního Chersonu. Cesta je možná autobusem i vlakem, uvádí web Krone. Cizinci mohou na Ukrajinu cestovat přes Polsko, Slovensko, Moldavsko, Maďarsko či Rumunsko. Autobusy vyjíždí z německého Frankfurtu a Berlína, vlaky z Varšavy, dodává Krone.

Miliony lidí mířily za válkou

Cestovní kanceláře doporučují si s sebou raději vzít neprůstřelnou vestu a pojistit se na válečná rizika. V nabídce je mnoho turistických výletů. Poskytovatel dovolené web Visitukraine.today nabízí mnoho aktivit, jak čas ve válkou zasažené zemi strávit. V přírodě i ve městech. Zároveň jsou však cizinci informováni na stránkách i o tom, jak se připojit k Mezinárodní legii a začít za Ukrajinu bojovat, informuje Krone. Případní zájemci o tuto dovolenou si mají raději stáhnout aplikaci, která upozorňuje na vzdušné útoky.

iZdroj fotografie: Ladislav Boháč / Creative Commons / CC BY-SA
České ministerstvo zahraničí varuje před cestami na Ukrajinu, a to vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci a vyhlášenému válečnému stavu

Lidé by si měli také vybírat hotely, které mají generátory elektřiny pro případy výpadků energie, upozorňuje web Krone. Veškerý zisk z prodaných zájezdů jde údajně ve prospěch ukrajinských uprchlíků. Zájem o cestu do země není malý. Server Krone píše, že v loňském roce překročilo ukrajinské hranice přes dva miliony cizinců. Je to s podivem, a to vzhledem ke každodenním zprávám, které z Ukrajiny přichází. Za neděli bylo v zemi odraženo 69 ruských útoků, informuje ČTK.

Ukrajina má šanci

Podle ukrajinského generálního štábu se odehrávají největší boje nadále v okolí a uvnitř města Bachmut. Rusové se pokouší prorazit i v jiných směrech. Útoky probíhají také ve směru na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě země, uvádí dále ČTK. Naopak v jiných oblastech mají navrch Ukrajinci. „V záporožském a chersonském směru se ruští vojáci brání,“ cituje ze zprávy ukrajinského generálního štábu ČTK.

Navíc americký Institut pro studium války (ISW) má za to, že ukrajinské síly mají dobré předpoklady k přebrání iniciativy a zahájení protiofenzivy, uvádí ČTK. Naopak Rusko své šance nevyužilo. „Jestliže 300 tisíc ruských vojáků nedokázalo Rusku zajistit rozhodující ofenzivní převahu na Ukrajině, tak je velmi nepravděpodobné, že by nasazení dalších sil v budoucích mobilizačních vlnách přineslo letos dramaticky odlišný výsledek,“ domnívají se analytici ISW.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články