Karta se obrací: Vpád Ukrajiny na ruské území může přijít v dohledné době

Už je to více než rok, kdy Rusové začali svou invazi na Ukrajinu. Nyní se dostávají do role těch, kteří mají obavu, že nepřítel zasáhne jejich území.

i Zdroj fotografie: Staff Sgt. Adriana M. Diaz-Brown/ Creative Commons / CC BY
                   

Podle odborníků jsou ukrajinské bezpilotní letouny schopny útočit na ruské cíle, informuje web Onet. Izraelský vojenský analytik David Sharp má dokonce za to, že Ukrajinci umí zamířit i na Moskvu či Petrohrad. Potvrzuje tím možnost, o které se v poslední době spekuluje, a totiž že Kyjev se pokusí narušit oslavy Dne vítězství 9. května. V tento den totiž každoročně probíhají na Rudém náměstí v Moskvě velkolepé oslavy. Ač se to může na první pohled zdát jako odvážná představa, rozhodně není vyloučená.

Kyjev už Rusy několikrát varoval

Web Onet v té souvislosti připomíná ukrajinský útok na leteckou základnu v Engels, který ukázal schopnosti ukrajinských dronů. Web Novinky informuje, že k útoku došlo loni na konci prosince, základna je přitom od frontové linie na Ukrajině vzdálená stovky kilometrů. Zemřít měli tři lidé. Kyjev si tímto způsobem mohl vyzkoušet, že útok na nepřítelovo území je možný. Zároveň musí být jasné, že Rusové se díky tomu snaží proti dalším podobným incidentům lépe ochránit, uvádí web Onet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinci si mohou dovolit protiútoky na Rusko díky velké podpoře ze strany Západu

Sharp upozorňuje, že již dříve se objevila informace, že ukrajinské drony se mohou volně pohybovat v ruském vzdušném prostoru. Protivzdušná obrana složená ze sovětské technologie je totiž nedokáže zneškodnit. Na tuto skutečnost před pár měsíci upozornil také letecký expert Bohdan Dolince, uvádí web Onet. V letošním roce pak bylo zaznamenáno již několik zpráv o dronech spatřených nad ruským územím. Například v Bělgorodské či Brjanské oblasti, které sousedí přímo s Ukrajinou.

Ukrajinské drony si troufly i dál

Bezpilotní letouny z Ukrajiny byly spatřeny také daleko od fronty, například v ruské Krasnodarské oblasti. V jihoruském přístavním městě Tuapse pak na konci února došlo po útoku jednoho z bezpilotních letounů k požáru, informuje web iDnes. Jeden z dronů měl tehdy doletět dokonce až do Moskevské oblasti. Veškeré tyto incidenty mohou být nicméně součástí ukrajinského plánu, jak Rusy vystrašit. Druhou možností je, že se Ukrajinci připravují na skutečný vpád na ruské území, jež může v dohledné době přijít.

Kyjev proti Moskvě aktuálně vede také informační válku. Analytici v té souvislosti upozorňují na kampaň proti ruským vojákům a civilistům, informuje web iRozhlas. Jde například o nákladní auta s tlampači vyzývající Rusy ke kapitulaci či plošné varování před trestní odpovědností ukrajinských představitelů žijících na okupovaném území.

S napětím je očekávána i ukrajinská protiofenziva, jejíž čas je přísně tajen. Má se však jednat o doposud největší ukrajinský útok i se zbraněmi NATO, uvádí web iRozhlas. Kyjev je evidentně rozhodnutý dát Rusku odplatu za napadení. Moskva se nicméně také připravuje. Jak Události247 nedávno psaly, Rusko vybudovalo rozsáhlé zákopy. A to hlavně v Záporoží a na Krymu. Zdá se nicméně, že karta se pomalu obrací a pozice Ruska už zdaleka není tak neotřesná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články