Ukrajinský zástupce: Maďarsko by mělo být vyloučeno z NATO

Ukrajina nepřestává tlačit na Severoatlantickou alianci, aby ji přijala jako člena. Řada zemí s takovým postupem ale nesouhlasí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

NATO má aktuálně 30 členských zemí a v roce 2008 přislíbilo členství i dvěma bývalým sovětským republikám. Jde o Ukrajinu a Gruzii, připomíná web Seznam Zprávy. Moskva je od začátku výrazně proti a dlouhodobě požaduje záruky, že se Kyjev k Alianci nepřipojí. To se ale nestalo a vzhledem k ruské invazi, která začala v únoru letošního roku, zřejmě ani nestane. Moskva přitom uvádí přímé ohrožení ze strany NATO jako jeden z důvodů začátku války na Ukrajině, píše web Index.

Ukrajina se nevzdává

Rusko chce, aby Kyjev pokračoval ve své cestě vojensky neutrální země. Mít NATO hned za svými hranicemi se Kremlu logicky nelíbí, ale rozpoutáním bojů na Ukrajině to rozhodně neoddálil. Spíše naopak. Ukrajina ještě více usiluje o to stát se součástí Aliance, a proto v září ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podal žádost své země o členství v NATO, uvádí web Index. Cestu nebude mít ale válkou zasažená země vůbec jednoduchou.

Přestože Kyjev má západní podporu při odolávání ruské agresi, s přijetím mezi sebe některé země váhají. Podle francouzského politického experta Fabrice Pothiera panuje zatím stále „všeobecná neochota zničit poslední most do Ruska“. Ne všichni si zřejmě chtějí přiznat, že Moskva rozpoutáním války na Ukrajině definitivně zničila vztahy se Západem. Pothier přitom upozorňuje, že Ukrajina je například z vojenského hlediska hodna přijetí do NATO.

Maďarsko jako problém

„Ukrajina má nyní jednu z nejlépe vycvičených a nejlépe vybavených armád v Evropě, operující podle standardů NATO a vycvičená zeměmi NATO. Ve skutečnosti je mnohem schopnější operovat podle standardů NATO než mnoho jiných spojenců,“ cituje francouzského experta server Index. Ukrajinští politici proto zesilují své apely na členské země. Podle poslance ukrajinského parlamentu Oleksandra Merezska by měla Aliance Ukrajinu přijmout okamžitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó na konci listopadu nesouhlasil, aby se ukrajinský šéf diplomacie účastnil oficiálního jednání ministrů zahraničí NATO

Připomněl v té souvislosti události z roku 2008. „Kdyby Německo a Francie tehdy neblokovaly členství Ukrajiny v NATO, Rusko by nyní neriskovalo útok na Ukrajinu. Proto jsou Německo a Francie morálně odpovědné za to, co se nyní děje,“ cituje jeho slova web Index. Proti připojení Kyjeva k členským zemím je podle Merezska také Maďarsko, kterému poslal tvrdý vzkaz. „Pokud bude nadále systematicky podkopávat transatlantickou solidaritu, mělo by být vyloučeno z NATO,“ cituje vyjádření ukrajinského poslance server Index.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou