Ukrajina válku vyhraje, pokud se jim podaří jedna věc

Ukrajinským silám se daří postupovat na severu i jihu země, což otevírá cestu k osvobození celého území. Podle expertů je šance i na získání poloostrova Krym.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úspěšnou cestu osvobození Ukrajiny nastínil pro web Daily Mail bývalý americký generál Ben Hodges. Podle něj ukrajinská armáda zvítězí, pokud se jí podaří dobýt Cherson, Mariupol a pak Krym. Definitivní konec války tak bude, „když poslední ruský voják překročí Kerčský most z Krymu“. Chersonskou oblast se daří Ukrajincům dobývat úspěšně už od srpna. Důležité tak bude získání Mariupolu. Jeho padnutí by otevřelo ukrajinským jednotkám cestu na anektovaný poloostrov, na který by mohly dopadnou rakety HIMARS.

Cíl je jasný

Zacílení na Krym nedávno potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Tato válka začala Krymem a musí skončit Krymem – jeho osvobozením,“ cituje slova ukrajinské hlavy web Daily Mail. Důležité je ale připomenout, že ruský prezident Vladimir Putin udělá vše pro to, aby tento scénář znemožnil. I proto přistoupil k částečné mobilizaci a vyloučena není ani možnost použití jaderných zbraní. Zatím šéf Kremlu drží na Ukrajině strategická místa. Jedním z nich je Cherson, který zajišťuje Rusku přístup k západnímu břehu Dněpru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajině se už od srpna daří dobývat úspěšně stále větší území

Pokud se podaří Kyjevu získat město zpět, přijde Moskva o možnost útočit na Oděsu a Ukrajině se naopak otevře cesta ke Krymu. Jak připomíná server Daily Mail, Ukrajině se v posledních týdnech daří se postupně k Chersonu probojovávat. Jeho dobytí ale podle Hodgese potrvá týdny. Důvodem je i skutečnost, že Rusko tam umístilo velkou část svých ozbrojených sil. Celkem může jít až o 30 tisíc ruských vojáků. Moskva by tak ztrátou Chersonu ztratila nejen strategické město, ale mnoho svých sil.

Ukrajinská převaha

V Chersonu se tak zřejmě nepodaří zopakovat rychlý postup z Charkova. Tam po sobě Rusové při úprku nechali desítky vozidel a stovky kusů munice. Ukrajinským silám se nakonec podařilo získat i strategické město Lyman, ze kterého vojáci dál postupují směrem ke Kreminně a od Borové do Svatova v Luhanské oblasti, píše dále web Daily Mail. Dobytí těchto měst by otevřelo cestu k Lysyčansku a Severodoněcku. Pak už by byl jen krůček od získání Doněcku a Luhansku a zatlačení ruských sil k jihu k městu Mariupol.

Takový scénář rozhodně není vyloučen. Otázkou zůstává, kolik má Ukrajina ještě sil. Vydedukovat to lze z bojů u Lymanu. Jak píše web Fórum24, v závěrečné fázi operace měla ukrajinská armáda převahu čtyři ku jedné. Je tak možné, že až 100 tisíc Ukrajinců je schopno bojovat v náročných, kombinovaných operacích. Proti ruským silám tak má jít o obrovskou převahu, které nebude Moskva schopna čelit. Přesto podle bývalého amerického generála Marka Hertlinga čeká Ukrajinu ještě těžký boj, než se jí podaří získat zpět i Krym, píše Daily Mail.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa