Ukrajina je blízko vstupu do NATO. Pozvánka může přijít už za pár měsíců

Není žádným tajemstvím, že se Kyjev snaží naplno začlenit do západních struktur. Tedy do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Další krok může být blízko.

i Zdroj fotografie: The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC-BY
                   

Ukrajina má mít snazší cestu ke vstupu do NATO, protože ji chce pomoci Litva, píše web Čas. Tamní parlament schválil rezoluci, na jejímž základě bude země usilovat, aby Ukrajina dostala pozvánku do Aliance už na červencovém summitu. Ten se uskuteční v litevském hlavním městě, Vilniusu. „Věříme, že Ukrajina přispěje k naší bezpečnosti a posílí NATO,“ cituje server Čas předsedu parlamentního Výboru pro zahraniční věci Žygimantase Pavilionise.

Ukrajina se rozhodla dávno

ČTK připomíná, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil loni v září, že podepsal žádost o urychlené přijetí země do NATO. Přistoupení Ukrajiny k vojenskému paktu podporují i její obyvatelé. V případném referendu by takový krok podpořilo 86 procent Ukrajinců, což je nejvíce v historii, píše ČTK. Podle průzkumu, který proběhl v lednu, by proti vstupu byla jen tři procenta obyvatel, a dalších 8 procent dotázaných by se hlasování nezúčastnilo. Je jasné, že na ukrajinské straně nebudou s přijetím do NATO žádné problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky válce na Ukrajině se NATO dokázalo ještě více sjednotit

Vedení NATO má podmínku. „První krok k jakémukoli možnému členství Ukrajiny je to, že uspěje v této válce,“ cituje slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga web iRozhlas. Naopak, podle některých ukrajinských zástupců, jde už jen o oficiální krok, ale v praxi je Kyjev součástí Aliance. „Ukrajinské ozbrojené síly se staly členem NATO. De facto, ne de iure. Protože máme zbraně, a také znalosti, jak je použít,“ cituje web iRozhlas prohlášení ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova.

Kyjev má jasno

V lednovém rozhovoru po BBC šéf ukrajinského resortu obrany také uvedl, že takový výrok nepovažuje za kontroverzní. Údajně si je jistý, že Ukrajina do Aliance brzy vstoupí. „Je to pravda, je to fakt. Jsem si jist, že v blízké budoucnosti se staneme členem NATO de iure,“ cituje dále Reznikova web iRozhlas. NATO se rozrostlo po delší době o dalšího člena. 31. státem Aliance se stalo Finsko, které o vstup požádalo, a to kvůli ruské invazi na Ukrajinu, společně se Švédskem loni v květnu, připomíná web Čas.

Zatímco Helsinky definitivně už nejsou neutrální zemí, Stockholm zatím členem NATO není. Web Čas připomíná, že podmínkou vstupu je souhlas všech členských zemí. Ratifikaci přijetí Švédska dosud odkládá Maďarsko a Turecko. Další podmínkou pro vstup do NATO je, aby země nebyla zapojena do mezinárodních ozbrojených konfliktů a sporů o hranice. To je důvod, který bude ještě nějakou dobu zřejmě bránit Ukrajině.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články