Velká ruská armáda na Ukrajině neuspěla. Důvodem je, že Ukrajina sází na nejmodernější technologie

Rusové měli před invazí nad svým soupeřem obrovskou personální i materiální převahu. Nedokázali ji ale využít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle britských expertů měli ruští velitelé před válkou k dispozici až 900 tisíc aktivních vojáků, z nichž téměř 200 tisíc se do konfliktu zapojilo, píše web Express. Moskva měla k dispozici také velké množství vybavení. Chlubit se mohla 13 tisíci tanky, 6 tisíci děly a 20 tisíci obrněnými vozidly. V číslech nemohli Ukrajinci konkurovat. Ukrajinská armáda měla na začátku invaze podle Mezinárodního institutu strategických studií jen 196 tisíc aktivních vojáků, něco málo přes 2 tisíce tanků, 1960 děl a 2870 obrněných vozidel, uvádí dále server Express.

Uměla inteligence Ukrajincům pomáhá

Na první pohled se tak mohlo zdát, že vítěz tohoto konfliktu je jasný. Rusko 24. února vtrhlo na Ukrajinu a zaútočilo nejen na východ země, ale snažilo se ovládnout také Kyjev. Rusové ale velmi rychle zjistili, že jejich plán nevyjde a z okolí hlavního města se nakonec ruské jednotky musely po pár dnech stáhnout. Ani na východě nedosáhla ruská armáda větších úspěchů. I přes své značné výhody oproti menšímu protivníkovi v posledních týdnech čelí spíše porážkám.

Ukrajincům se podařilo získat zpět více než 70 tisíc kilometrů čtverečních okupovaného území, připomíná web Express. Roli v tom ale nehraje jen ukrajinská nezlomnost, odvaha a odhodlání, ale také nejnovější technologie. Kyjev má přístup k umělé inteligenci vyvinuté americkou technologickou firmou Palantier, informuje web Express. Ukrajinští velitelé pokročilý software používají k navádění dělostřeleckých jednotek, aby mohli provádět přesnější a smrtelnější údery proti ruským pozicím a logistickým zásobovacím liniím.

Kyjev se těší na další dodávku Západu

Ukrajinský voják pomocí tabletu dostane seznam souřadnic a poté může řídit palbu. Technologie se navíc dokáže poučit z předchozích úderů, což znamená zlepšování v identifikaci i lokalizaci cílů. Oproti tomu Rusové používají ve válce velmi zastaralou techniku. Podle moskevských insiderů jde například o 40 let staré dělostřelecké granáty, připomíná web iRozhlas. Někteří komentátoři proto s oblibou říkají, že digitální armáda bojuje s analogovou armádou, píše server Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina dlouhodobě žádala o poskytnutí systému Patriot

Ukrajinci si navíc mohou být jisti další podporou Západu. Při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA jeho americký protějšek Joe Biden potvrdil, že Kyjevu dodá systémy Patriot. Ty dokáží s vysokou přesností ochránit zemi před raketami odpálenými z Ruska, jak Události247 informovaly zde. Washington tím chce pomoci Ukrajině bránit se účinně před ruskými útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ty mají za následek, že se během zimního období miliony Ukrajinců ocitají bez elektřiny, vody i tepla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články