Zelenskyj mění strategii: Oko za oko, zub za zub. Přichází čas útoků na Rusko

Poslední týdny ukazují, že Ukrajina je schopna nad Ruskem vyhrávat. Osvobozuje svá území a neváhá útočit ani na ruské cíle.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Kyjev si zapisuje úspěch za úspěchem. Jeden z nejvýznamnějších bylo znovuzískání klíčového města Cherson, ze kterého Rusové před pár týdny potupně ustoupili. Ukrajincům se také daří odrážet ruské útoky. Podle ukrajinského generálního štábu se jim podařilo odolat útokům u deseti obcí v Donbasu, a to včetně Bachmutu, kde probíhají nejintenzivnější boje. Ukrajina zároveň informuje, že Rusko opět po několika týdnech útočí íránskými drony Šáhed-136, píše ČTK. Záběry zachycující typický zvuk bezpilotních letounů se objevily také na sociálních sítích.

Ukrajina se nebojí

Ukrajinské síly přesto dál odvážně pokračují ve svém plánu zvítězit. Nebojí se ani útočit na ruské území. Terčem útoků se stala i tři ruská vojenská letiště, které zasáhly ukrajinské bezpilotní letouny, informuje web Krone. Letecké základny se přitom nacházejí stovky kilometrů hluboko v Rusku, připomíná server Seznam Zprávy. V pondělí došlo k útoku na základnu Engels, která se nachází přes 600 kilometrů od ukrajinských pozic, a letiště Ďagilevo, které je přes 500 kilometrů.

V úterý pak Rusové informovaly o útoku nedaleko Kursku, který se nachází zhruba 100 kilometrů od ukrajinských pozic. Přestože Ukrajina se k činům nepřiznala, je zjevné, že za nimi stojí. V minulosti se Kyjev nepřihlásil ani k útokům na Krym. Došlo ale k nepřímému přiznání ukrajinského zástupce. „Pokud něco vypouštíte do vzdušného prostoru cizích zemí, dříve nebo později se vám na místo vzletu vrátí neznámé létající objekty,“ cituje slova zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka web Seznam Zprávy.

Nečekané události

Právě z letiště Engels vzlétají ruské bombardéry, které posílají na Ukrajinu rakety. Při pondělním útoku měly být poškozeny minimálně dvě letadla, zemřely také tři vojáci. Rusko ale může skutečné škody zamlčovat. Moskva je zřejmě výrazně z ukrajinského útoku překvapená, protože se předpokládalo, že Ukrajinci nemají zbraň, která je schopna dostřelit tak daleko a zároveň se vyhne protivzdušné obraně, připomíná server Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výpadky proudu postihly v uplynulých týdnech mnoho velkých ukrajinských měst, včetně Kyjeva

Podle Moskvy Ukrajinci použili bezpilotní, tryskovými motory poháněný letoun sovětské výroby a západní odborníci to nevylučují. Úterní útok dronem na letiště v Kursku způsobil podle tamního guvernéra také požár ropné nádrže, píše web Krone. Podle ruského ministerstva obrany se ukrajinská armáda pokusila narušit bojové operace ruského dálkového letectva teroristickým činem. I přesto ale dál provádí Moskva útoky na ukrajinskou vojenskou a energetickou infrastrukturu. Následkem jsou výpadky proudu ukrajinských domácností.

Co si myslíte vy, otočí se karta natolik, že Ukrajinci zaútočí vší silou na ruské území? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad