Ukrajinci zahájili protiútok, znovudobytí Krymu může být konečným válečným cílem

Krym se stále více ukazuje jako důležitý cíl války. Poloostrov chtějí získat obě strany a boje proto mohou být dlouhé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února a od té doby zažila země mnoho útoků. Poslední týdny ale ukazují, že boje mohou probíhat i mimo ukrajinské území. Minulý týden zažilo Rusko šok, když došlo k útokům na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které se nachází stovky kilometrů od ukrajinských pozic, připomíná web iDnes. Moskva byla nejen překvapena z úderů na cíle hluboko uvnitř země, ale musela řešit také nemalé škody na strategických bombardérech. Ty odpalovaly rakety na dlouhé vzdálenosti.

Nemocnice neměly dostatečnou kapacitu

Server iDnes připomíná, že to nebyl jediný případ, kdy bylo Rusko nachytáno nepřipravené. V srpnu došlo k útoku na letiště Saki a v říjnu na vojenské letiště v Pskovské oblasti. To všechno může být předzvěstí něčeho velkého. Překvapení ruští vojáci zažili v o víkendu také v Melitopolu. Město na jihu Ukrajiny čelilo několika explozím, informuje web Index. Útok ukrajinských sil na Melitopol potvrdili ukrajinští představitelé i ruská okupační správa. Město v Záporožské oblasti muselo aktivovat protivzdušnou obranu, připomíná web iRozhlas.

Podle šéfa ruské okupační správy Jevhena Balickyje Ukrajinci zaútočili pomocí amerických raketometů HIMARS a letovisko zcela zničili. Velký zásah potvrdily všechny strany. „Podle prvních informací se přismažilo skoro 200 okupantů,“ cituje vyjádření starosty města Melitopol Ivana Fedorova web iRozhlas. Zraněných bylo tolik, že museli být převáženi na poloostrov Krym, protože zdravotnická zařízení ve městě neměla dostatečnou kapacitu. Útok si vyžádal i mrtvé civilisty. Podle Balického zemřeli dva lidé a dalších deset bylo zraněno.

Ukrajina přitvrzuje

Jak připomíná web Index, Melitopol má být dalším hlavním cílem ukrajinských sil poté, co znovu získaly Cherson. Podle poradce ukrajinského prezidenta Oleksije Arestovyče je Melitopol důležitým městem. „Z logistického hlediska má Melitopol velký význam, pokud město ztratí okupační síly, tak se celá ruská obranná linie zhroutí až do Chersonu. A ukrajinským silám se otevírá cesta na anektovaný Krym,“ cituje jeho vyjádření web Index. Melitopolem ale ukrajinské útoky o víkendu neskončily.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Osvobození Melitopolu je důležité pro další postup na poloostrov Krym

Rakety zasáhly také několik budov v Doněcké lidové republice, exploze byly hlášeny také z města Simferopol z Krymu a výbuchy zaznamenaly i v Sevastopolu, což je sídlo ruské černomořské flotily, připomíná web Index. Velitelství ukrajinské armády potvrdilo sérii náletů na území okupovaná Ruskem. Zasaženo mělo být sedm kontrolních stanovišť, oblasti s vysokou koncentrací zbraní a vojenské techniky a muniční sklady. Ukrajinské jednotky úspěšně udeřily také na základnu žoldnéřské Wagnerovy skupiny, informuje server Hospodářské noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa