Ukrajinci prozradili, jak dochází k ruským ztrátám. Využívají taktiku smrtící sítě

Rusko zaznamenává během války na Ukrajině obrovské ztráty. Podle některých přišla Moskva až o 200 tisíc vojáků. Vliv na to má speciální ukrajinská taktika.

i Zdroj fotografie: PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKYY Official website/ Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinský generální štáb poodkryl taktiku, která měla způsobit až 80 procent ruských ztrát, informuje web CNN Prima News. Jde o takzvanou smrtící síť. „Naučili jsme se úspěšně provádět útoky pěchoty v kombinaci s raketovou a dělostřeleckou palbou,“ cituje CNN Prima News z vyjádření plukovníka Serhije Baranova. Muž, který zodpovídá za úderné bojové systémy v rámci ukrajinského generálního štábu své vyjádření zveřejnil na telegramovém účtu Vojenského mediálního centra.

Ukrajina si jde tvrdě za svým

Název killnet, tedy smrtící síť, měli ukrajinské taktice dát západní spojenci. Právě západním zemím jsou Ukrajinci vděční, protože od nich dostali přesné raketové a dělostřelecké systémy, díky kterým jsou schopni vytvořit „palebnou pěst“, píše web The New Voice of Ukraine. Nečekáme, až nepřátelské dělostřelectvo zahájí palbu. Najdeme je a zničíme ještě dříve, než jsou připraveni zasáhnout,“ uvedl plukovník v aplikaci Telegram.

Baranov také napsal, že kromě dělostřelectva a raketometů na takových akcích proti nepříteli pracuje i letectvo a pěchota, uvádí CNN Prima News. Během postupu jsou pak dodržována všechna opatření, aby nedošlo k ohrožení ukrajinských vojáků. „Postupujeme opatrně, aby nedošlo ke ztrátám v řadách našich jednotek, civilního obyvatelstva nebo poškození objektů infrastruktury,“ cituje jeho vysvětlení The New Voice of Ukraine.

Web také připomíná, že Spojené státy připravují Ukrajinu na velkou jarní protiofenzívu, která se má zaměřit na znovuzískání okupovaných území. Začít má do května. V oblastech, které aktuálně ovládá Moskva, má přitom v současnosti panovat svévole a chaos. Tvrdí to ruští prováleční blogeři a komentátoři, jak informuje ČTK. Ti situaci na okupovaných územích připodobňují k „divokým 90. létům“ v samotném Rusku.

Chaos na okupovaných územích

Ruský válečný reportér Roman Sapoňkov například popsal případ, kdy v Chersonské oblasti dopravní strážci dobrovolníkům zabavili několika aut, která sloužila k doručení humanitární pomoci včetně zásilek pro ruské vojáky na frontě, píše ČTK. Dobrovolníkům mělo být vyhrožováno, že jsou vozy kradené a podepsali proto souhlas s přezkoumáním automobilu. „Auta prostě zabavili bez nějakých dokladů. Tedy z hlediska zákona se tato auta nikdy neocitla v rukou policie. Jestli se (auta) už někam vypařila, tak už se nenajdou,“ cituje reportéra ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko oficiálně anektovalo čtyři ukrajinské oblasti, ale fakticky je zcela neovládá

Podle novináře ze státní televizní společnosti VGTRK Andreje Medveděva bude mít tento stav velké dopady právě v okamžiku, kdy začne ukrajinská ofenziva. Uvedl, že kvůli přerušení dodávek od dobrovolníků „kluci v zákopech zůstanou bez nezbytných dronů, lékárniček a zaměřovačů“, dodává ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad