Konec války se blíží: Náměstek ministra prozradil, kdy se tak stane

Od začátku války na Ukrajině se objevují predikce, kdy bude konflikt ukončen. Vyjadřuje se řada odborníků i z ukrajinských řad.

i Zdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY
                   

Od začátku konfliktu se celý svět snažil obě strany přemluvit k uzavření míru. Jednání o ukončení války probíhala především v prvních měsících. Ruští a ukrajinští diplomaté intenzivně vyjednávali v březnu v Turecku, kde také padl návrh na osobní setkání prezidentů obou zemí. K tomu dosud nedošlo. V posledních měsících mírové rozhovory utichly, případně diplomaté vyjednávali mimo veřejné dění. Ukrajina připomíná, že mírové rozhovory budou aktuální až v momentě, kdy ruské jednotky opustí všechna ukrajinská území.

Ukrajinci vstoupí brzy na Krym

Podmínka se vztahuje také na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Neměnné stanovisko Kyjeva potvrdil i náměstek ukrajinského ministra obrany Volodymyr Havrilov. „Ukrajinská společnost se rozhodla, že jdeme do konce. Nezáleží na tom, jaký scénář je na stole. Lidé prolili mnoho krve a vynaložili velké úsilí na to, čeho jsme již dosáhli. A každý ví, že jakékoli zpoždění nebo zmrazený konflikt je jen pokračováním této války proti existenci Ukrajiny jako národa,“ cituje jeho vyjádření web Fakt.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Anexi poloostrova Krym většina států světa neuznala

Ukrajinský politik jasně naznačil, že Ukrajina hodlá bojovat až do konce. Od vítězství nemá zemi odradit ani ruský taktický jaderný útok. Ten navíc Havrilov považuje za nepravděpodobný. Naopak Ukrajina si je jista, že znovu získá Krym. „Je to jen otázka času a samozřejmě bychom to chtěli udělat raději dříve než později,“ cituje slova náměstka ukrajinského ministra obrany web Fakt. Pomoci by k tomu mohla podle něj i nějaká nepředvídatelná událost, která se může odehrát v Rusku.

Konec má přijít na jaře

Jako příklad uvedl kolaps režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, píše dále web Fakt. Státní převrat není v Rusku vyloučen. Obává se ho i sám šéf Kremlu, a proto nedávno došlo k manévrům Federální ochranné služby (FSO) v Moskvě, informuje web CNN Prima News. Není proto překvapivé, že Havrilov považuje za možné, že Ukrajinci vstoupí na anektovaný poloostrov ještě v letošním roce, koncem prosince. Ukrajinské jednotky nemá odradit ani náročné zimní počasí.

Podle ukrajinského politika by přerušení bojů pomohlo ruské straně, která by si mohla doplnit zásoby a síly. „Jen si chtějí odpočinout od této války, aby se přeskupili a přivedli více lidí ze své vlasti. To je jejich sen. Proto nemůžeme zastavit. Musíme jít kupředu,“ cituje Havrilova web Fakt. I pokud by se Rusku podařilo posílit, vidí konec války náměstek ministra obrany pozitivně. „Mám pocit, že do konce jara tato válka skončí,“ cituje jeho slova web Fakt.

Kdy podle vás válka skončí a jak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa