Česko podporuje Ukrajinu nejen dodávkami techniky. Na Olomoucku probíhá výcvik stovek ukrajinských vojáků

Výcvik Ukrajinců zaměřený hlavně na základní schopnosti pozemních sil probíhá ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku se připravuje už druhá skupina ukrajinských vojáků, připomíná web CNN Prima News. Několik stovek Ukrajinců se tentokrát věnuje výcviku střelby z ručních zbraní, pohybu jednotek na bojišti či minometné palbě. Trénují se také v taktické přípravě nebo v plánování útoků a obrany. Část vojáků se zároveň zaměřuje na výcvik zdravotníků, který zahrnuje hlavně simulaci ošetření většího množství zraněných po dělostřeleckém útoku, píše CNN Prima News.

Černochová Ukrajincům poděkovala

Příslušníky ukrajinských ozbrojených sil přijela pozdravit také česká ministryně obrany Jana Černochová. Společně s ní do Libavé na Olomoucku dorazil náčelník generálního štábu Karel Řehka a delegace poslanců a senátorů. „Děkuji vám, že na Ukrajině bojujete i za nás,“ cituje slova šéfky resortu obrany web CNN Prima News. Přítomným potvrdila, že Česko bude pokračovat v dodávkách techniky a materiálu a země je připravena také poskytovat výcvik „ve všech dovednostech, o které je ze strany ukrajinské armády zájem“.

Černochová se rovněž vyjádřila k účasti žen ve výcviku. Ve vojenském prostoru Libavá jsou totiž také dvě desítky Ukrajinek ze ženijního a chemického vojska. „Mají můj obrovský obdiv, protože je to tvrdá práce i pro chlapy, natož pak pro ženy,“ cituje ministryni CNN Prima News.

Výcvik si pochvaluje i Řehka, pode kterého se díky tomu výrazně zdokonaluje i česká armáda. „Od ukrajinských vojáků, kteří na Libavé cvičí, čerpáme nejen jejich neskutečnou motivaci a nasazení v boji i při výcviku, ale také obrovské množství zkušeností ze skutečného válečného konfliktu s Ruskem, což je nesmírně cenné,“ cituje jeho slova server CNN Prima News.

Výcvik funguje už několik měsíců

Sněmovna a Senát schválily výcvik až čtyř tisíc ukrajinských vojáků v listopadu loňského roku, připomíná web iRozhlas. První z nich pak do Česka dorazili na začátku prosince. Celkem se má do konce roku uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, kdy se každého z nich může zúčastnit až osm set příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. V prvním turnusu absolvovalo výcvik v Libavé nedaleko Olomouce více než šest stovek Ukrajinců, uvádí Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Evropská unie vydá na trénink ukrajinských ozbrojených sil několik miliard korun

Na konci loňského roku byli vycvičeni specialisté na ochranu proti zbraním hromadného ničení, na likvidaci výbušné munice, bojoví záchranáři i nováčci, kteří neměli s armádou žádnou zkušenost. Český rozhlas připomíná, že vytvoření vojenské výcvikové asistenční mise na podporu ukrajinských vojáků schválily země EU v říjnu, 1. listopadu byl pak projekt spuštěn. Česko patří k jednomu z nejvýznamnějších přispěvatelů této mise, dodává Český rozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa