Bohatí Ukrajinci chtějí bydlet v Česku: O nájemní byty se doslova perou. Ceny nájmů tak letí strmě nahoru

Příliv ukrajinských uprchlíků v Česku proměnil realitní trh. Zájem o některé byty je enormní, což zvyšuje ceny.

i Zdroj fotografie: Martin2480 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kvůli válce na Ukrajině se od března zvýšila výrazně poptávka po pronájmech bytů, a to nejen v Praze. K migraci došlo ve chvíli, kdy se stále více Čechů začalo ohlížet po nájemním bydlení kvůli nedostupnosti hypoték. Navíc cena nemovitostí také roste, a tak pro stále více lidí je nájem jediným možným řešením bydlení. Poptávka proto převyšuje nabídku, což výrazně zvyšuje ceny pronájmů. V Praze poskočily letos o 15 procent, jak informuje web Lidovky. Běžný dvoupokojový byt zdražil o zhruba dva tisíce korun.

Ukrajinští muži mohou vycestovat

Pro domácnosti to vedle zvyšujících se cen energií a potravin představuje další zásah do rozpočtu. Uklidnění situace je navíc v nedohlednu. Od září mohou do Česka zamířit nejen ukrajinští uprchlíci složení převážně z žen a dětí, ale nově také muži. Do zahraničí mohou vycestovat podnikatelé po složení kauce ve výši 200 tisíc hřiven (přes 135 tisíc korun), píše server Novinky. Oficiálně mohou muži ve věku 18 až 60 let, kteří podnikají, odjet na sedm dní. Po příjezdu jim je pak kauce vrácena.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Počet uprchlíků registrovaných souhrnně všemi evropskými státy činil na začátku listopadu zhruba 7,7 milionu. Dočasnou ochranu nebo obdobný status z nich obdrželo bezmála 4,5 milionu. Nejvíce speciálních víz, téměř 1,5 milionu, dosud udělilo Polsko

Řada Ukrajinců to bere jako vstupenku do zahraničí, kauci nechají propadnout a zpět do vlasti se nevrátí. Jde o movité muže, kteří chtějí v cizí zemi rozvíjet své podnikání. Proto potřebují bydlet a jsou ochotni za to zaplatit vysoké částky, více než Češi. Navíc Ukrajinci začínají mezi zájemci převládat. „Než jsem se zabydlela, obvolala jsem téměř stovku nabídek. Téměř vždy jsem dostala odpověď, že bohužel na vybraný byt je už několik zájemců. Několik makléřů mi navíc poté potvrdilo, že mezi zájemci řada občanů z Ukrajiny,“ uvedla pro web PrahaIN paní Lenka.

Poptávka klesá, cena roste

V hlavním městě převládají ukrajinští zájemci, což potvrzují i společnosti nabízející pronájmy. „V dnešních dnech, pokud začneme inzerovat volný byt k pronájmu, máme okamžitě mnoho zájemců z řad občanů Ukrajiny. Počty zájemců převyšují české občany u některých bytů až několikanásobně. Obecně můžu říci, že na jeden inzerovaný byt k pronájmu máme 70 až 80 procent občanů z Ukrajiny,“ uvedla pro web PrahaIN zástupkyně ředitele komerčních projektů společnosti PSN Helena Hyánková.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY
Kvůli velkému zájmu jsou teď ve výhodě hlavně majitelé bytů, o které v minulosti nebyl zájem. Zájemci totiž slevují ze svých požadavků a berou, co je zrovna k dispozici

Snižuje se tak množství dostupných bytů. V Praze meziročně klesl počet bytů o rozloze nad 70 metrů čtverečních o více než 54 procent, píše server Deník. Situace s nájemním bydlením se zhoršuje i v dalších městech. V Brně je nabídka oproti loňsku menší o zhruba třetinu, v Plzni klesla nabídka větších bytů o 37 procent. Ruku v ruce s tím se zvyšuje cena pronájmu. V Brně meziročně o 23 procent, v Českých Budějovicích o 17 procent, informuje dále web Deník.

O kolik se vám letos zvedl pronájem bydlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články