Co se děje se zajatými ukrajinskými dětmi? Čečenci je odvážejí na utajovaná místa

Válkou na Ukrajině trpí všichni obyvatelé, a to včetně dětí. Za dobu konfliktu jich z území zmizely stovky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rusové od začátku války okupují nemalou část ukrajinského území. Někteří jeho obyvatelé zůstali, další včas odešli a nemalá část lidí byla násilím odvezena do Ruska. Moskva v té souvislosti mluví o evakuaci, ale Západ to nazývá únosem, uvádí web Seznam Zprávy. Týká se to také dětí, které ruské úřady převezly s příběhem o jejich záchraně a přitom záměrem bylo jediné: dát je k adopci. V této souvislosti se šířila i řada dojemných příběhů. Jedním z nich je zpráva o dvanáctileté Kiře, které zemřel otec v březnu při obléhání Mariupolu.

Šťastných příběhů je málo

Dívka byla zraněna při útěku z města a Rusové ji dopravili do nemocnice v Doněcku a oznámili ji, že bude odvezena do Ruska. Dovolili jí ale telefonát s dědečkem, který se tímto způsobem dozvěděl o možné ztrátě vnučky a podnikl s pomocí humanitárních organizací cestu na její záchranu. Dívka se nakonec dostala i díky práci vyjednávačů do nemocnice v Kyjevě, kde se shledala se svým prarodičem. Navštívil ji dokonce i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píše server Seznam Zprávy. Mnoho dětí ale takové štěstí nemělo.

Odváženi jsou ti nejmenší nejen do Ruska, ale také Čečenska. Děti z Luhanské oblasti mají být do země převáženy s cílem vlastenecké výchovy, píše web Plus Jeden Deň. Podle ukrajinského představitele Luhanské obalsti Serhije Hajdaje jsou děti unášené masově. Podle něj úřady evidují už více než 100 takových případů. Ukrajinské Centrum národní podpory už dříve potvrdilo, že v Luhanské oblasti se lékařským vyšetřením ze strany proruských úřadů podrobilo 15 tisíc ukrajinských dětí.

Kadyrov si program pochvaluje

Sedmdesát procent z nich údajně potřebuje speciální lékařskou péči. Podle Kyjeva ale jde pouze o argument, aby mohly být děti deportovány do Ruska, píše dále web Plus Jeden Deň. Do Čečenska míří hlavně údajně problémoví teenageři, které tam čeká program vojenského a vlasteneckého vzdělávání, píše web iDnes. V listopadu čečenský lídr Ramzan Kadyrov potvrdil příjezd dvou stovek těchto mladých.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov se je velmi blízký s ruským prezidentem Vladimire Putinem

Pro děti má být připraven program zahrnující návštěvu pamětihodností regionu, účast na různých sportovních akcích, kurzy, setkání se známými sportovci regionu. Součástí je také návštěva ruské univerzity speciálních sil, kde si mohou mladí Ukrajinci prohlédnout cvičiště a vyzkoušet svou kondici. Kadyrov je znám svým kontroverzním přístupem k výchově dětí. Jak připomíná web iDnes, sám své tři syny ve věku 14 až 16 let poslal bojovat na Ukrajinu.

Co se děje se zajatými ukrajinskými dětmi? Řekněte nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články