Ukrajina ohrožuje vlastní civilisty, informovala Amnesty International. Zelenského drsná reakce na sebe nenechala dlouho čekat

Podle lidskoprávní organizace ohrožuje Ukrajina civilisty zřizováním základen a umisťováním zbraní v obytných oblastech. Kyjev se nařčení brání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Daily Mail, Amnesty International (AI) uvedla ve své čtvrteční zprávě 19 incidentů, ve kterých ukrajinské síly ublížily civilistům tím, že zřídily základny v obytných oblastech. Takový závěr se ale nelíbí Kyjevu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se lidskoprávní organizace snaží nabídnout „amnestii teroristickému státu a přesunout odpovědnost z agresora na oběť“. Podle Zelenského tuto záměnu rolí v celé situaci nelze tolerovat, uvádí web Daily Mail.

Různé alternativy

Jak píše web iRozhlas, se závěry AI nesouhlasí ani ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který zprávu označil za nespravedlivou. Podle něj organizace „vytváří falešnou rovnováhu mezi zločincem a obětí“. AI si ale stojí na svém. Podle ní je její povinností upozorňovat na porušování lidských práv bez ohledu na to, kdo nese odpovědnost. Lidskoprávní organizace připomněla, že zjištění jsou podložena řadou důkazů shromážděných během vyšetřování. Jak připomíná iRozhlas, pracovníci AI byli od dubna do července v Charkově, Donbasu a Mykolajivu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničená budova v Kyjevě

Z provedeného šetření na místě vyplynulo, že ukrajinské síly jednají v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, protože dělají z civilních cílů vojenské. „Většina obytných oblastí, kde se vojáci nacházeli, byla vzdálena několik kilometrů od frontových linií a existovaly reálné alternativy, které by neohrožovaly civilisty – například vojenské základny, hustě zalesněné oblasti nebo jiné stavby dále od obytných oblastí,“ cituje ze zprávy AI web iRozhlas. Podle nevládní organizace ukrajinská armáda neevakuovala civilisty z přilehlých budov.

Rusko souhlasí

Ředitelka AI proto ukrajinskou vládu vyzvala k zajištění toho, že ukrajinské síly budou rozmisťované mimo obydlené oblasti, případně. aby došlo k evakuaci civilistů z míst, kde armáda působí. Ukrajinská poslankyně Inna Sovsun ale má pro dosavadní postup Ukrajiny vysvětlení. „Ano, ukrajinská armáda je v obydlených oblastech, protože Rusko útočí na obydlené oblasti. Ne pole, ne lesy, ale města. Ukrajinská armáda proto musí být ve vesnicích a městech, aby tam lidi chránila,“ napsala politička na sociální síť Twitter.

Zpráva AI vyvolala nejen pohoršení, ale také radost. A to na straně Ruska. Moderátor tamní televize Jevgenij Popov zprávu organizace uvítal. „Dokonce mezinárodní podvodníci a darebáci z takzvané lidskoprávní organizace Amnesty International obvinili Ukrajinu z porušování válečných zákonů umístěním vojenského vybavení do vzdělávacích a zdravotnických zařízení, čímž ohrožují civilisty,“ cituje jeho slova Daily Mail. Ruce pryč od zprávy naopak dala ukrajinská pobočka AI, dodává Daily Mail.

Co si o zprávě Amnesty International myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články