Írán posílá Zelenskému vzkaz: „Naše trpělivost není nekonečná“

Ukazuje se, že Teherán dodává Moskvě smrtící kamikadze drony. Írán ale obvinění odmítá a hrozí, že si to nenechá líbit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Informace o tom, že Rusko používá ve válce na Ukrajině íránské drony se objevovala delší dobu. Na začátku listopadu íránský ministr zahraničí Hosej Amírabdolláhján potvrdil, že jeho země Moskvě poskytla „malé množství“ bezpilotních letounů ještě před ruskou invazí, informuje web iDnes. Následně ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Írán obvinil ohledně počtu dronů ze lži, protože kyjevské síly sestřelují deset takových strojů denně.

Drony ničí ukrajinskou infrastrukturu

„Pokud bude Írán pokračovat ve lhaní o tom, co je očividné, znamená to, že svět bude ještě více usilovat o vyšetřování teroristické spolupráce mezi režimy Ruska a Íránu a toho, co Rusko za takovou spolupráci platí,“ cituje server iDnes listopadové prohlášení ukrajinské hlavy státu. Důvodem tvrdých slov je hlavně skutečnost, že Rusko používá íránské drony při útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. To má za následek, že miliony lidí jsou v zimních měsících nejen bez elektrické energie, ale také bez vody a tepla.

Spolupráce Íránu a Ruska ale nepřestala ani po ukrajinském varování. Na konci listopadu se objevila informace, že došlo mezi oběma zeměmi k dohodě ohledně výroby dronů. Sestrojovat se mají na ruském území, píše web Novinky. Z informací západních tajných služeb vyplývá, že Moskva použila na Ukrajině už minimálně 400 dronů typu Šahíd-136, které dokáží letět několik set kilometrů, kroužit nad cílovou oblastí a pak se vrhnout na cíl s výbušninou. Zelenskyj se proto nezapomněl o Íránu zmínit i ve svém projevu před americkým Kongresem.

Má dojít i na balistické rakety

V něm označil íránský režim spolu s tím ruským za teroristický. To nenechal Teherán bez odezvy. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanaani označil Zelenského komentáře za další příklady „nepodložených obvinění ohledně dronů“ a zároveň popřel, že by země kterékoli straně konfliktu poskytla vojenské vybavení pro použití ve válce, informuje web Express. Írán v té souvislosti vyslal ukrajinskému prezidentovi nekompromisní vzkaz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Volodymyra Zelenského se Írán stal spojencem genocidní politiky Vladimira Putina

„Pan Zelenskyj by měl lépe vědět, že strategická trpělivost Íránu ohledně takových nepodložených obvinění není nekonečná,“ cituje Kannaniho server Express. Mluvčí dále uvedl, že by se měla ukrajinská hlava státu poučit z osudu dalších politiků, kteří se spokojily s podporou Spojených států. Naznačil, že taková podpora nakonec odezní. Je zřejmé, na čí strany Teherán je. I proto vznikají obavy, že země dodá Rusku kromě dalších dronů i balistické rakety, píše web DeníkN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále