Spousta Čechů může do pár let být bez práce. Nahradí je umělá inteligence

Dlouhodobě probíhá proces, kdy umělá inteligence zjednodušuje lidem jejich pracovní úkony. Nastat však může doba, kdy je plně nahradí.

i Zdroj fotografie: NASA KSC / Creative Commons / CC BY
                   

Velkou roli umělé inteligence v různých profesích potvrzují i personalisté. „Umělá inteligence pomáhá s dílčími úkoly mnoha profesím, například účetním, operátorům call center, pracovníkům zákaznických služeb. V současné době se začíná mluvit i o právnících, copywriterech, analytickém trhu i o nejrůznějších pozicích v žurnalistice,“ cituje web Čas vyjádření marketingové ředitelky Grafton Recruitment Jitky Součkové. Řadu pracovních pozic tedy může umělá inteligence zefektivnit a pomoci s řadou rutinních úkolů.

Vzniknou i nová místa

Díky tomu mohou být pracovní postupy podle ředitele asociace ABSL sdružující firmy z podnikových, zákaznických a IT služeb Jonathana Appletona efektivnější. Proto podle personalistů řada pracovních pozic postupně zanikne, píše web Novinky. I v důsledku toho zřejmě mnoho Čechů za pár let přijde o místo. Některé pracovní pozice naopak mají díky využití umělé inteligence vzniknout. „Například ve vývoji softwaru, datové analýze a řízení projektů,“ cituje server Čas Appletona.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V některých profesích může umělá inteligence člověka plně nahradit

Naopak umělá inteligence nejvíce ohrozí pozice v administrativě, zákaznickém servisu, telemarketingu či obsluhy pokladen, míní marketingová ředitelka agentury Hays Kristýna Králová, píší Novinky. Přesto má uměla inteligence určitá omezení, a proto bude i nadále v mnoha profesích nutný i lidský faktor. Podle Králové budou firmy do budoucna kombinovat obě možnosti. S tím souhlasí i další odborníci.

Trend je jasný

„To, že umělá inteligence nahradí číšníky, dělníky, taxikáře, recepční, telefonisty, programátory, finanční analytiky nebo ‚markeťáky‘, se nestane,“ citují Noviny šéfa marketingu ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta. Přesto i podle něj bude docházet na pracovním trhu ke změnám. Míní, že budou pomalé a nepostřehnutelné. Podle Králové umělá inteligence ovlivňuje pracovní trh už několik let. Podle Martina Jánského, generálního ředitele Randstad ČR, může technologie nahradit 45 procent současných pracovních míst, uvádí Novinky.

Řada vědců připouští, že se v budoucnu objeví umělá inteligence, která bude na lidské úrovni. Tak je přitom definován stroj, který bez cizího ovládání dokáže splnit úkoly lépe a levnější než lidé. Web Euro připomíná, že by tak vyspělá technologie mohla zvládnout i práci lékaře, ilustrátora, učitele, terapeuta či investora. Výzkum pod vedením Katji Grace v loňském roce ukázal, že z 352 odborníků na umělou inteligenci si polovina myslí, že na lidské úrovni bude vyvinuta během příštích 39 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články