300 milionů lidí v USA a v Evropě může kvůli AI skončit bez práce

O umělé inteligenci se mluví čím dál více. Kvůli tomu se v některých lidech stupňuje strach ze ztráty zaměstnání. Obava je zřejmě oprávněná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web ČT24 připomíná, že v minulosti už se vícekrát spekulovalo o tom, že vývoj technologie nahradí lidskou práci, nyní je to ale opravdu reálné. Upozorňují na to také mnozí odborníci. Například březnová zpráva americké investiční banky Goldman Sachs uvádí, že AI by mohla nahradit lidi až ve čtvrtině prací. To by mohlo znamenat ohrožení až 300 milionů pracovních míst v Evropě a Spojených státech, informuje web ČT24. Je jasné, že takové varování není možné jen tak přejít a je třeba se na to připravit.

Připravit se musí celý systém, nejen lidé

Nástup umělé inteligence do mnoha sfér totiž může být velmi rychlý. „Mohlo by se to stát mnoha lidem, potenciálně zcela náhle, potenciálně všem najednou. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ cituje web ČT24 amerického futuristu a autora knih Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything (Vláda robotů: Jak umělá inteligence všechno změní) Martina Forda. Nejvíce mají být ohroženy takzvané bílé límečky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V restauracích mohou roboti pomáhat nejen při roznášení jídla, ale také při vaření

„V mnoha případech budou vzdělanější pracovníci více ohrožení než ti nejméně vzdělaní. Představte si člověka, který pracuje jako uklízeč hotelových pokojů – takovou práci je opravdu těžké automatizovat,“ cituje web ČT24 amerického spisovatele. Obávat se nemusí ani profese, které vyžadují kreativitu. Obzvlášť ve vědě, medicíně a právu. Naopak například grafický design či výtvarné umění dokáže AI díky algoritmu robota nahradit, protože je schopna zanalyzovat miliony obrázků.

Obory vyžadující budování mezilidských vztahů mají klid

Příkladem mohou být zdravotní sestry, uvádí web Ekonom. „Jde o práce, ve kterých musíte velmi dobře rozumět lidem. Myslím, že to bude trvat ještě hodně dlouho, než bude umělá inteligence schopna komunikovat způsobem, který skutečně buduje vztahy,“ cituje web ČT24 Forda. Zcela nenahradí AI ani učitele, přestože jim může s přípravou na hodinu výrazně pomoci. Stále bude nutný člověk, který má empatii a je schopen řešit spory mezi žáky, upozorňuje web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří odborníci upozorňují, že rozvoj umělé inteligence s sebou nese i velká rizika, a proto by měl zpomalit

Další skupinou lidí, kteří se nemusí obávat vytěsnění pokrokem, jsou řemeslníci. Tato zaměstnání vyžadují především schopnost řešit nepředvídatelné situace, což je pro automatizaci zatím problém. „Abyste mohli takové profese automatizovat, potřebovali byste robota jako ze science fiction. Potřebovali byste C-3PO z Hvězdných válek,“ cituje web ČT24 amerického futuristu. Ve všeobecnosti se tedy dá říci, že AI by měla mnoha lidem práci hlavně ulehčovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články