Ruský zajatec promluvil ve státní televizi o svém osudu: Putinovi se zřejmě jeho slova nelíbila

Ruská státní média se snaží udržet u veřejnosti obrázek o válce na Ukrajině podle představ Kremlu. Někteří lidé ale nehodlají lhát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moskva se snaží invazi na Ukrajinu Rusům ukazovat v jiném světle. I proto válku nazývá od začátku ruský prezident Vladimir Putin jako speciální vojenskou operaci s cílem Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Lidé ale postupem času kremelské propagandě přestávají věřit. Obzvlášť poté, co došlo na nepopulární mobilizaci. Není divu, že v Rusku se proto začínají šířit někdy až extrémní názory. Například, že v případě porážky ruské armády se chystá Západ potrestat každého Rusa, informuje web iRozhlas.

Propaganda zesiluje

Rusko se tím snaží v obyvatelích opět vzbudit nadšení pro válku na Ukrajině. „V sázce je existence naší země i existence všech ruských občanů,“ cituje web iRozhlas ruskou moderátorku kanálu Rossija 1 Olgu Skabejevovou. Nátlak ruských médií, které jsou příznivé vůči Kremlu, je tak obrovský. Povoleny jsou jen názory, které souhlasí s pevně daným narativem. Vše co se odchyluje je cenzurováno. Přesto se někdy chybám nevyhnou ani ruská státní média.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kremelská propaganda je v Rusku velmi silná

V jedné z televizí neváno proběhl rozhovor s mužem, který se vrátil z ukrajinského zajetí, informuje web Onet. Účelem bylo ukázat, jak špatně se ukrajinští vojáci vůči Rusům chovájí a jakých zvěrstev se dopouštějí. Voják strávil na frontě čtyři měsíce v Charkovské oblasti, ale při jedné přestřelce skončil v ukrajinských rukou, protože jeho kolegové utekli. Hysterii mezi členy ruské armády vyvolal tank, který k nim přijel, poté je obstoupili ukrajinští vojáci.

Ukrajinci byli slušní

V té chvíli zřejmě členové ruské armády počítali naprosto se vším. Dlouhodobě se mluví o tom, jak se se zajatci špatně zachází na obou stranách. Tohle ale zřejmě nebyl ten případ. „Nebili nás, chovali se k nám dobře. Když nám ve věznici v Charkově sundali pásku z očí, řekli nám, kde jsme a prohlásili, že jsme váleční zajatci,“ cituje vyjádření ruského vojáka web Onet. Bývalý válečný zajatec se podělil ve státní ruské televizi také o informace o režimu, který v táboře panoval.

Den začínal v šest hodin ráno a končil v deset večer. Jídlo dostávali zajatci třikrát denně, ale bylo třeba dodržovat pravidla, jinak hrozily tresty. Vyjádření ruského vojáka jasně ukázalo, že Ukrajinci se zvěrstev na zajatcích nedopouští, to se zřejmě nehodilo do ruské rétoriky. Záznam, který odvysílala ruská televize se objevil i na webu, ale později byl smazán, píše dále web Onet. Není se čemu divit. Takové vyjádření se kremelské propagandě nelíbí a mohlo by ovlivnit názor veřejnosti. A to rozhodně ne ve prospěch Putina.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou