USA pošlou na Ukrajinu další významnou pomoc. Dojít má i na obrněná vozidla

V únoru uplyne rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, ale pomoc západních zemí nepolevuje. Naopak přichází čas i na těžší techniku.

i Zdroj fotografie: mark6mauno / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině stále zuří a nic nenaznačuje, že by se boje měly v nadcházejících týdnech až měsících zastavit. Kyjev proto bude nutně nadále potřebovat pomoc Západu, aby dokázal ruské agresi odolávat. S podporou Spojených států může počítat. Americký prezident Joe Biden minulý týden uvedl, že Ukrajině poskytne americká bojová vozidla Bradley, informuje web Bloomberg. Další balíček pomoci ze Západu bude mít rekordní hodnotu 3,75 miliard dolarů (zhruba 84 miliard korun).

Velmi štědrý balíček pomoci

Podle Bílého domu Kyjev dostane pomoc ve výši téměř tří miliard dolarů a sousední země na východním křídle Severoatlantické aliance dostanou 682 milionů dolarů na doplnění svého vojenského vybavení, píše web iDnes. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je spokojený hlavně s rozhodnutím dodat Ukrajině bojová vozidla Bradley. „To je přesně to, co potřebujeme,“ cituje Zelenského iDnes. Nový balík označil za velmi silný. Má za to, že jde o výsledek jeho prosincové návštěvy Washingtonu.

Vozidla Bradley slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely. USA jich mají Ukrajině dodat až 50 kusů. Součástí balíčku má být také 100 obrněných transportérů M113, 55 vozidel s ochranou proti minám MRAP, 138 terénních vozů Humvee, 500 protitankových střel, munice pro systémy HIMARS a další zbraně, uvádí web iDnes. Washington tím znovu potvrzuje svou nezlomnou podporu.

Rozhoupalo se i Německo

Podle amerického ministerstva zahraničí už na Ukrajinu byla poslána pomoc za zhruba 24,9 miliard dolarů (zhruba 560 miliard korun). Podpořit znovu Kyjev se rozhodlo také Německo. Berlín poskytne válkou zasažené zemi čtyři desítky německých bojových vozů pěchoty Marder. Ukrajina dostane také baterie pro systém protivzdušné obrany Patriot, uvádí server iDnes. Samotní Němci si ale nejsou podporou Ukrajiny příliš jistí, píše iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Německý kancléř Olaf Scholz oznámil novou pomoc Ukrajině po telefonátu s americkým prezidentem Joe Bidenem

Podle nejnovějšího průzkumu jen čtvrtina obyvatelstva je přesvědčena, že by spolková země měla zesílit zbrojní podporu, informuje ČTK. Dokonce 26 procent Němců považuje současnou úroveň pomoci za přehnanou. Za přiměřenou ji považuje 41 procent obyvatel. Souhlas Německa s dodáním Marderů je přitom zásadní. Kyjev je dlouhodobě požadoval, ale německý kancléř Olaf Scholz to odmítal, protože chtěl předcházet přímému konfliktu s Moskvou, připomíná ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou