Biden je připraven poslat Ukrajincům vánoční dárek: Má jim pomoct chránit se před ruskou agresí

Podpora západních zemí Kyjevu ani po téměř deseti měsících válčení nepolevuje. USA chystají další velkou dodávku.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina má od začátku války na své straně Západ. Mnoho zemí dodává Kyjevu zbraně a také peníze. Finančně podporuje válkou zasaženou zemi také mnoho jednotlivců. Přispívají tím nejen na zbraně, ale také lidem, kteří v důsledku konfliktu přišli o střechu nad hlavou. K jejich podpoře vyzval nedávno také papež František, informuje web Novinky. Podle hlavy katolické církve mají lidé ušetřit na letošních Vánocích a část peněz poslat na Ukrajinu. Připomněl, že mnoho lidí v zemi hladoví a umírá v důsledku nedostatečné lékařské péče.

Podpora Ukrajiny jako priorita

„Mějme pokornější Vánoce s pokornějšími dárky a pošleme, co ušetříme ukrajinskému lidu, který to potřebuje,“ cituje papeže web Novinky. Problémy mají obyvatelé Ukrajiny také kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu, kvůli čemuž čelí výpadkům elektřiny, jsou bez vody a tepla. Brzy by ale Ukrajina mohla mít dostatečnou techniku, aby další ruské nálety odrazila. Pomoci mají Spojené státy. Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena připravuje poslání systému protiraketové obrany Patriot, uvádí web Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém Patriot je mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch

Ukrajinští představitelé o tento druh pomoci volají dlouhodobě, protože pomůže chránit infrastrukturu i civilní obyvatelstvo před ruskými drony i raketovými útoky. Téma protiraketové obrany mělo být i součástí nedělního rozhovoru mezi šéfem Bílého domu a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ukrajinská hlava státu po telefonátu a na sociálních sítích poděkovala Bidenovi za „bezprecedentní podporu“ ze strany USA, připomíná web Daily Mail.

Vše je připraveno

Už v úterý pak USA informovaly o připravenosti poskytnout Kyjevu raketový systém, který může zemi dát novou úroveň ochrany, a to nasazením vysoce přesných zbraní dlouhého doletu proti raketám odpáleným z Ruska. Podle informací CNN administrativa už dokončuje plány a chybí jen souhlas ministra obrany Lloyda Austina. Bílý dům mluví o dodávkách munice a vybavení za zhruba 275 milionů dolarů, píše dále web Daily Mail. Součástí sytému má být radar a několik odpalovacích zařízení. Ty ale vyžadují dostatek personálu pro provoz.

Jak připomíná web Daily Mail, Bílý dům a NATO se vyhýbají tomu, aby byl na Ukrajinu poslán velký počet jejich lidí. Mohlo by tím narůst riziko eskalace konfliktu. I proto Pentagon připravuje výcvik Ukrajinců na americké základně v německém Grafenwoehru. USA i NATO už dříve poskytly Kyjevu systémy protivzdušné obrany ze sovětské éry.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články