USA se vybarvily: Na válce vydělávají neslýchané sumy, potvrdila to i EU

Válka na Ukrajině je od začátku nejen hlavním tématem obou stran konfliktu, ale také světových mocností. Aktivně se zapojuje nejen Evropská unie, ale i Spojené státy.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

USA se staly hlavním ukrajinským spojencem. Od začátku zemi významně podporují vojenskými dodávkami. Celkem už Washington poslal Kyjevu pomoc za stovky miliard korun. Rusku se zapojování USA do války nelíbí a varuje před vážnými následky. Stěžuje si hlavně na to, že vojenská podpora konflikt protahuje. Navíc roste riziko přímé konfrontace mezi Ruskem a Západem, píše web Echo24. Americké zasahování do války se začíná nelíbit také Evropské unii, a to hlavně kvůli ekonomickým dopadům.

USA jsou na koni

Podle některých zástupců sedmadvacítky Washington na válce profituje, informuje web Daily Mail. Důvodem má být prodej zbraní a plynu za zvýšené ceny. „Faktem je, že když se na to podíváte střízlivě, země, která z této války nejvíce profituje, jsou USA, protože prodávají více plynu a za vyšší ceny a protože prodávají více zbraní,“ cituje vyjádření jednoho z vysoce postavených evropských úředníků server Daily Mail. Evropa se po zahájení konfliktu na Ukrajině v rámci sankcí odvrátila od ruských energií a hledá alternativy mimo jiné i v USA.

iZdroj fotografie: Depositphotos
USA chystají na podporu takzvaného zeleného průmyslu sumu 369 miliard dolarů (8,66 bilionů korun)

Ceny za plyn jsou pro státy EU ale čtyřnásobně vyšší než na americkém kontinentu, připomíná web Daily Mail. I proto mnoho firem přesouvá své závody do USA, aby při výrobě ušetřily. V USA jsou levnější i další vstupy jako pohonné hmoty. Web Novinky také připomíná dotace, kterými Washington podporuje domácí průmysl. Kombinace všeho některé evropské lídry velmi znepokojuje. „Naši přátelé Američané dělají ekonomická rozhodnutí, která na nás mají vliv,“ cituje server Novinky vyjádření vysokého představitele Unie pro zahraniční věci Josepa Borrela.

Ministři EU zatím řešení nenašli

V pátek se kvůli americkému balíčku určenému pro boj s inflací sešli také ministři obchodu sedmadvacítky, kteří legislativu označili za diskriminační. Dopad bude mít nejen na produkty z EU, ale i na evropské společnosti. „Pro nás je důležité, že USA si jsou vědomy našich obav a pracovní skupina musí vypracovat řešení, které bude přijatelné pro obě strany,“ uvedl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela pro Financial Times.

Zároveň český zástupce vyjádřil naději, že se najde nějaké řešení situace na začátku prosince, kdy se ministři EU sejdou znovu. USA jakékoli obvinění odmítají a připomínají, že za evropské problémy může Rusko. „Růst cen plynu v Evropě je způsoben Putinovou invazí na Ukrajinu. Tečka. Export zkapalněného plynu z USA do Evropy dramaticky vzrostl a umožnil tak Evropě odklonit se od Ruska,“ cituje mluvčího americké Národní bezpečnostní rady server Novinky.

Rusku se zapojování USA do války nelíbí a varuje před vážnými následky. Co si o tom myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články