Terorismu a kyberkriminalitě se bude v Česku věnovat zvláštní policejní útvar

Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě začne fungovat od příštího roku. Oddělí se z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

i Zdroj fotografie: Kevin.B / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O novém policejním útvaru informuje server iRozhlas. Jak web píše, Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě má mít zhruba 150 policistů a sídlit bude v policejním areálu na pražské Zbraslavi. Plně fungovat má nový policejní útvar od ledna 2023. Do té doby musí vedení policie najít ředitele a dva náměstky, kteří během pár měsíců sestaví jednotku detektivů. Část z nich přejde z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jak informoval policejní prezident Martin Vondrášek, uvádí iRozhlas.

Rakušan si změnu pochvaluje

Kriminalisté si budou moci vybrat, jestli budou chtít pracovat v novém útvaru, nebo zůstanou na původních postech. „NCOZ jako takové zůstává, pouze se z něj vyčleňují dvě sekce z pěti do samostatného útvaru,“ cituje Vondráškovo vyjádření server iRozhlas. Cílem je, aby nový útvar lépe reagoval na terorismus a kyberkriminalitu. „Při vytvoření útvaru jsme se inspirovali v zahraničí, podobnou strukturu mají třeba v Německu nebo Rakousku,“ vysvětlil pro iRozhlas náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kybernetický útok

Podle něj navíc policie změnou reaguje na rychle se vyvíjející trestnou činnost, jak v kybernetickém prostoru, tak v terorismu a extremismu, jak uvedl pro ČTK. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) změny v policejních útvarech schválil už dříve. Také si od toho slibuje zlepšení. „Nová struktura bude přehlednější a přinese větší akceschopnost při řešení nových trendů v trestné činnosti,“ cituje jeho červnové prohlášení ČTK.

Mnoho kritiky

Výrazně méně nadšená je ze vzniku nového útvaru opozice. Především zástupci hnutí ANO kritizují načasování změn. Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová připomněla, že Česko čelí aktuálně mimořádné bezpečnostní situaci, nechápe také, proč se mají sekce z centrály oddělit. Kritikou nešetří ani šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta, který dříve policii opustil kvůli sloučení protikorupční police a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu do NCOZ.

iZdroj fotografie: S vědomím Roberta Šlachty / Facebook
Robert Šlachta

„Vyčlenění kyberkriminality a terorismu v dnešní době je naprosto špatně. V Evropě je válka a ministerstvo netuší, kolik, kde a jaké lidi tady má. Jak se pohybují dovnitř republiky a ven z ní. Navíc platí, že každá reforma znamená ztrátu lidí, informací a vazeb,“ uvedl v červnu pro ČTK. Podle Šlachty by měl vzniknout silný protikorupční útvar. Vznik národního kriminálního úřadu plánoval v roce 2019 dřívější policejní prezident Jan Švejdar s tehdejším ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Reorganizaci narušila pandemie covidu-19, uvádí ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa