V oblíbené potravině z Billy se našly rakovinotvorné látky. Lidé by měli produkt ihned vrátit nebo vyhodit

Obchodní řetězec Billa již stáhl z projede nebezpečné konzervy, které testovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

i Zdroj fotografie: J. Bajer / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V oblíbené konzervě s uzenými šproty značky Nekton byly zjištěny nadměrné hodnoty látky, která má prokázané rakovinotvorné účinky, informuje web TN. Pochoutku prodávaly supermarkety řetězce Billa, dodává TN. Na závadnou potravinu upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce a ihned muselo dojít ke stažení výrobku z prodeje. „Ke stažení došlo na základě laboratorních testů provedených Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí,“ uvedla pro web TN mluvčí společnosti Billa Dana Bratánková.

Lidé mají výrobky vrátit

Problémem je velké množství benzo(a)pyrenu, který se vyskytuje často v grilovaných a smažených potravinách. Ve výrobku podle zprávy společnosti Billa byly také nadlimitní hodnoty benzo(b)fluoranthenu a benzo(a)alanthracenu. Zákazníci, kteří si problémový produkt koupili, by ho měli ihned vrátit na kterékoli prodejně řetězce, a to i bez pokladního dokladu, píše TN. Lidé mohou produkt i vyhodit do koše, v žádném případě by ho však neměli konzumovat. S uzenými šproty v konzervě byly problémy i v minulosti.

Před několika lety Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila nadlimitní množství nebezpečných karcinogenních látek ve výrobku značky Soktra v supermarketu Globus. I v tomto případě byl ve šprotech nebezpečný benzo(a)pyren a aromatické uhlovodíky. Benzoapyren je součást kouře a vzniká spalováním. Důvodem vysokého obsahu je nesprávný postup při zpracování potraviny. Jednou z možností je nedodržení postupu při uzení,“ vysvětlil tehdy pro web Týden mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Problémy s asijskými potravinami

Státní zemědělská a potravinářská inspekce informuje o závadných potravinách i na webu Potraviny na pranýři. Spotřebitelé by si měli dát pozor například na mletá jádra vlašských ořechů ze supermarketu Albert. Podle vyjádření inspektorů má potravina silně žluklou a výrazně palčivou chuť. V kategorii falšovaných potravin pak skončila mletá skořice, kterou prodává společnost Kaufland. Podle laboratorní analýzy sáček neobsahoval pouze čistou mletou skořici. Výrobek tím nevyhovuje parametrům, uvádí Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stoupá dovoz ovoce, zeleniny a bylin z Asie, často ale obsahují mnoho pesticidů

Všeobecně ale množství odhalených nebezpečných a falšovaných potravin v posledních pěti letech v Česku klesá, píše web Blesk. Nejvíce záchytů měli inspektoři v roce 2016. „Výrazně kleslo množství závadných potravin vyrobených v Česku, naopak problémy jsou trvale s kvalitou potravin ze zemí mimo Evropskou unii, hlavně z jihovýchodní Asie,“ uvedl pro Blesk ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica.

Jedná se o oblíbenou potravinu, nemáte ji také doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články