Zlodějský trik bank? Lidé při výběru z českých bankomatů mačkají špatné tlačítko, přicházejí tak o velkou část peněz

Experti doporučují vybírat pokud možno vždy z bankomatu přímo v bance. Chcete-li ušetřit na poplatcích, zvolte způsob směny bez konverze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada lidí při výběru hotovosti nebo platbou kartou mimo ČR přichází o více peněz, než tuší. A také, než musí. Na úskalí vybírání z bankomatů v zahraničí upozorňuje server Podnikatel. Banky obecně doporučují v zahraničí placení kartou i výběr místní měny z bankomatů. Je podle nich vhodné mít s sebou i hotovost v místní měně nebo té obecně přijímané, uvádí server Podnikatel. Je však třeba zachovat obezřetnost. V zahraničí často bývá problémem samotný bankomat najít.

Poplatky za platbu zahraniční kartou jsou běžným standardem

U těch bank, kde jsou všechny výběry z bankomatů v zahraničí zdarma, na volbě konkrétního bankomatu nezáleží. „Nicméně doporučujeme vybírat z bankomatů bank. Některé bankomaty mohou mít třeba i pofidérního provozovatele. Bankovní bankomaty tak patří k těm bezpečnějším,“ radí Markéta Dvořáčková, mluvčí Equa bank, cituje ji web Podnikatel. Petra Kopecká z Raiffeisenbank doporučuje bankomaty s bezkontaktní funkcí. Díky té je výběr bezpečnější, ale i pohodlnější, uvádí dále web Podnikatel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bankomat

Nemilou zkušenost ale může někdy přinést i vybírání z bankomatů v Česku. Paní Helena, zvyklá vybírat z bankomatů po celém světě, svěřila svůj zážitek serveru TN. Je majitelkou slovenské karty, s tou se rozhodla vybrat 200 korun z bankomatu ČSOB, u které není klientkou. Ta jí za to naúčtovala poplatek 150 korun, tedy 75 % z vybírané částky. „Dle mého názoru jde o lichvu,“ zlobí se paní Helena, cituje ji TN. Poplatky za výběr zahraniční kartou jsou u nás ale standardní. Banky navíc zdůrazňují, že bankomat na poplatek vždy upozorní.

Bez konverze ušetříte

David Friedrich si při bezhotovostních operacích v cizině zvykl dodržovat zásadu: „Pokud mi dají na výběr, zda chci převod s konverzí, nebo bez, volím zásadně bez konverze. ,S konverzí’ dostanu nakonec peněz stejně, ale strhnou mi až 10-12% navíc v českých korunách,“ řekl Událostem247. „Někdo si to nechá přepočítat na koruny, asi z pohodlnosti. Nepřečte si informaci, že za převod jsou procenta navíc. Takže za sto eur zaplatí místo 2 500 třeba 3 000 korun. Lidem se to nechce číst a pro banku jsou to peníze bez hnutí prstu,“ řekl pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Pečlivě zvolte bankomat, radí web Podnikatel. Ideálním řešením je návštěva poboček bank, ale také hledání prostřednictvím mobilních aplikací. Podle Lucie Brunclíkové z Banky CREDITAS je bezpečnější bezkontaktní použití, mizí tak riziko okopírování dat z karty skimmovacím zařízením. Hlídejte si nabídku garantovaného kurzu (DCC) – tuto službu je možné si na kartě zablokovat. „Spousta užitečných informací a rad, jak na bankomaty, je k dispozici na Youtube,“ říká David Friedrich pro Události247.

Vybíráte ze zahraničních bankomatů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články