V Evropě od začátku roku platí nové dopravní značky. Řidičům hrozí pokuty za jejich neznalost

Jednou z povinností každého majitele řidičského oprávnění je znát dopravní značky. V některých státech jejich počet rychle roste.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Web AutoŽivě připomíná, že v rámci pohybování se v rámci schengenského prostoru je nutné znát všechny značky zemí Evropské unie. Neznalost neomlouvá ani na silnicích. Při nerespektování některého dopravního značení mohou řidiči zaplatit vysoké pokuty. I proto je třeba sledovat novinky na silnicích, protože některé státy zavádí nové dopravní značky. Zpozornět by měli hlavně ti, kteří pravidelně jezdí do sousedního Německa. Na dálnici mezi městy Mnichov a Ingolstadt přibyla kulatá značka v černobílém provedení, píše server 1227.

V Řecku přednost neplatí

Málokterý český řidič ví, co takové značení znamená, přestože se na zmíněném úseku testuje už od roku 2016. Dobrou zprávou je, že není třeba se při setkání se sedmdesát centimetrů širokou kulatou značkou v nezvyklém černobílém provedení obávat. Jak informuje německý web StN, slouží pro autonomní vozidla, kterým pomáhá s lokalizací a naváděním. Celkem je na německých dálnicích A9 a A93 třináct takových značek, píše web Elektrické vozy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V rámci Evropské unie neplatí na kruhových objezdech stejná pravidla

Důvodem, proč se nezvyklé dopravní značení nachází právě na těchto silnicích je skutečnost, že je využívají automobilky k testování nových modelů. Nejen u německých sousedů se mohou čeští řidiči setkat se značkami, které se na tuzemských silnicích nevyskytují. Například v Řecku by si motoristé měli dát pozor na dávání přednosti na kruhovém objezdu. Přednost má vůz, který na kruhový objezd najíždí, upozorňuje web AutoŽivě. Vědět to má řidič díky tomu, že před řeckými kruhovými objezdy není značka ,,Dej přednost v jízdě“, dodává AutoŽivě.

Novinka je i v Česku

Před cestou do Španělska je nutné mnohem delší nastudování tamních předpisů. V zemi budou zhruba v polovině letošního roku instalovány nové značky. V létě se proto Češi mohou setkat se značkou se dvěma automobily a zkroucenými šipkami. Značka v červeném trojúhelníku se označuje jako P-35 a upozorňuje, že za pár metrů následuje úsek silnice, kde vozidla mění směr, píše web El Periodico. Novou značkou je také cedule s označením P-33, která upozorňuje řidiče na možnou omezenou viditelnost způsobenou kouřem, mlhou či sněhem.

Web Elektrické vozy také upozorňuje, že po celé EU přibývají značky, že se v daném úseku vyskytují starší a mobilně omezení lidé. V Česku v poslední době přibylo nové značení jen přímo na silnici. Web Autosalon píše o bílých šipkách za sebou, které je možné vidět na dálnici D1 v úseku u Velké Bíteše i na dálnici D5 u Zdic. Řidiče značení varuje před dodržováním předepsaného bezpečného odstupu. Vzdálenost mezi šipkami odpovídá jedné sekundě (řidič by měl mít rozestup dvě sekundy), dodává Autosalon.

Vyznáte se v nových dopravních značkách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety