Starý způsob vytápění se vrací. Češi na něm můžou ušetřit spoustu peněz. Má to ale háček

Domácnosti se připravují na zimu s drahým plynem a obnovují své kotle na tuhá paliva. Kromě uhlí a dřeva se v nich může objevit i něco nebezpečného.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stát na občany v době energetické krize naléhá, aby omezili svou spotřebu. Úspornost a využívání alternativních zdrojů mají být cesty, jak přežít zimu. Ne každý si ale může dovolit zateplit dům či na střechu nainstalovat solární panely, které mohou v budoucnu domácnostem ušetřit výdaje za energie. Někteří navíc chtějí výsledky vidět ihned. Obzvlášť poté, co možná ztratili důvěru, že nově navrhovaná řešení budou prospěšná i v budoucnu. V minulosti navíc vláda domácnostem doporučovala vyměnit si kotel na tuhá paliva za plynový.

Uhlí jako lepší varianta

Aktuálně to lidem působí jen problémy. I proto se není čemu divit, že se lidé ve velkém vrací k topení tuhými palivy, ať už jde o dřevo, ale také uhlí. Na argument znečištění ovzduší už bude slyšet málokdo. V době energetické krize hodlá každý hlavně ušetřit. Rojí se tak i obavy, že některé domácnosti sáhnou po té nejméně šetrné metodě. Strach z toho, že lidé budou topit i „ostravským torpédem“ má také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uhlí

Využívat k topení PET lahve naplněné pilinami a vyjetým olejem mohou hlavně domácnosti, které mají starší kotel. V moderních už to možné není. „Ale ti, kteří ještě mají ty kotle nevyměněné, toho starého typu, tam to samozřejmě vyloučit nelze. Já pevně doufám, že se tak nestane. Já si myslím, že je tady pořád k dispozici klasické uhlí, které není tak škodlivé, jako tato torpéda,“ uvedl Vondrák pro rádio Impuls. Problém ale může být v tom, že některé domácnosti neseženou uhlí dostatek.

Náročná zima pro všechny

Už před létem se objevovaly zprávy, že mnozí prodejci mají uhlí ve skladech nedostatek, a to i přes to, že lidé jsou ochotní zaplatit jakoukoli cenu. Jak píše web Deník, meziročně zdražilo černé uhlí o více než 150 procent. I to může řadu lidí svádět k tomu, aby topili vším možným, včetně plastů. Škodit to bude nejen životnímu prostředí, ale také okolí. Navíc to může být v řadě případů i nebezpečné, pokud majitel domu nemyslel na pravidelné čištění komínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kouř z komína

Tato zima ale bude pro mnoho domácností hlavně v duchu úspory a přežití. Stát navíc není schopen příliš kontrolovat, čím lidé své domy vytápí. Úředníci sice mohou odebírat vzorky z kotlů, měřit kouř podle vzorníků, ale málokterý případ končí pokutou, jak psal web ČT24. Limity jsou z velké části dané hlavně doporučením a pro případné sankcionování hříšníků tak není dostatečná opora v zákoně.

Čím doma topíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů