Lidé nemají co jíst, ale vláda vyhodila miliardy korun za pro mnohé kontroverzní věci

Vláda v minulosti nakoupila za desítky miliard věc, o kterou už lidé nejeví příliš velký zájem.

i Zdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
                   

Lidé mají už několik měsíců pocit, že onemocnění covid-19 zmizelo. Počty pozitivních případů netrhají rekordy jako na začátku roku, a tak strach z nemoci z velké míry opadl. Není tak nijak překvapující, že zájem o čtvrtou dávku vakcíny není příliš velký. Jak informoval web Aktuálně, zájem mají hlavně starší lidé. Očkování druhou posilující dávkou odstartovalo v polovině července a fronty se v prvních dnech tvořily jen v Praze. Ve velké míře převládali důchodci.

Stát má 30 milionů dávek

Důvodem je také oznámení České vakcinologické společnosti, která čtvrtou dávku doporučila hlavně lidem nad 60 let, u kterých hrozí riziko těžkého průběhu onemocnění, píše web Aktuálně. Celkem si nechalo aplikovat čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 v Česku necelých 188 tisíc lidí, jak vyplývá z dat Ministerstva zdravotnictví. Za jeden den si pro posilující dávku přijde zhruba 5 tisíc lidí. Celkem je vyočkováno za den v Česku zhruba 6 tisíc vakcín proti koronavirovému onemocnění, uvádí ministerstvo na svém webu.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Pokud se trend nijak výrazně v dalších týdnech nezmění, mnoho vakcín bude muset stát vyhodit. Celkem Česko nakoupilo 48 milionů dávek vakcín proti covidu-19, ale aplikovalo se aktuálně jen necelých 18 milionů z nich. Hrozí tak, že miliardy ze státního rozpočtu přijdou vniveč. „Co se nevyočkuje, musí zaplatit stát. Za vakcíny jsme zaplatili 21 miliard, zatím jsme vyočkovali za sedm miliard,“ cituje vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka web Seznam Zprávy. Přitom od začátku muselo být docela jasné, že to takhle dopadne.

Viníkem je EU

Těžko předpokládat, že desetimilionová země by využila téměř pětinásobek vakcín v situaci, kdy patří ke státům s menším zájmem o očkování. Důvod nákupu velkého množství vakcín je ale podle odborníků třeba hledat na evropské úrovni. „Evropská unie si nechala vnutit neuvěřitelný mechanismus, že abyste dostali včas milion dávek, musíte si koupit pět milionů. Kdyby byl korektnější přístup, cena vakcíny by byla pětinásobná a nemuseli jsme likvidovat přebytky,“ cituje vysvětlení bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Je tak zcela zřejmé, že na situaci vydělali na úkor států farmaceutické společnosti. O tom, jak se jim loni podařilo několikanásobně zvýšit své tržby psaly Události247 zde. A to v situaci, kdy ani není zcela jasné, jak moc vakcíny chrání. Aktuálně jsou nejrozšířenějšími variantami BA4 a BA5, proti kterým nejsou aktuální vakcíny příliš účinné, minimálně z hlediska přenosu nákazy. I proto přichází farmaceutické společnosti s novou očkovací látkou proti variantě omikron. V Česku má být dostupná do několika týdnů, jak píše web Lidovky.

Myslíte si, že nákup vakcín za několik miliard korun byl správným rozhodnutím?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články