Rusko nedokáže ubránit ani vlastní objekty: Jedinou ruskou letadlovou loď v zemi zachvátily plameny

Další ruský objekt postihla nečekaná událost. Tentokrát vypukl požár v suchém doku na palubě lodi Admirál Kuzněcov.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válečná loď ze sovětské éry má délku 305 metrů, připomíná web The Sun. Od roku 2017 se jediná ruská letadlová loď nachází v docích v Murmansku, a to kvůli opravě. Ve čtvrtek ale došlo k záhadnému požáru. Plameny byly lokalizovány na ploše šesti metrů čtverečních, zdrojem měly být kajuty na levoboku. „Na palubě lodi Admirál Kuzněcov, která je v suchém doku loděnice Zvjozdočka (Hvězdička), došlo k požáru. Nejsou žádné oběti na životech, evakuováno bylo 20 lidí,“ cituje vyjádření záchranářů web Novinky.

Putin chce křižníku vrátit slávu

Podle společnosti Objediňonnaja sudostrojitělnaja korporacija (USC), která sdružuje dceřiné společnosti zabývající se stavbou, opravami a údržbou lodí v Ruska, během požáru nevznikly žádné škody, protože plameny byly včas kontrolním systémem zachyceny a uhašeny. Nešlo o první událost, kdy důležitý ruský křižník zachvátily plameny. V prosinci 2019 na lodi vypukl požár v loděnici Zvjozdočka poté, co během sváření jiskra vznítila palivo. Incident byl tehdy mnohem vážnější.

Dva lidé zemřeli a deset jich bylo zraněno, připomíná web Novinky. I o rok dříve postihla loď nehoda. Při spuštění se plovoucí dok dostal pod vodu, v důsledku čehož na letadlové plavidlo spadl jeřáb a poškodil část paluby. Celkově je na generální opravě křižník už do roku 2017. V létě šéf USC Alexej Rachmanov informoval, že se Admirál Kuzněcov vrátí do flotily v prvním čtvrtletí roku 2024. V té době už ale bude mít loď téměř 40 let, připomíná web The Sun. Ruský prezident Vladimir Putin ale chce starou válečnou loď dostat znovu na hladinu.

Záhadné ruské nehody

Loď o délce tří fotbalových hřišť pojme až 28 stíhaček a 17 vrtulníků, včetně letounů Su-33, Mig-29 či útočných letounů Ka-52K a Ka-27, píše dále server The Sun. Křižník je také vyzbrojen smrtícími střelami P-700 Granit. Naposled byla loď nasazena při útocích na Sýrii. Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že požár válečné lodi je pouze náhodnou událostí, nemusí tomu tak být. Za poslední měsíc došlo v Rusku k několika podivným nehodám.

iZdroj fotografie: Samuel Bailey / Creative Commons / CC BY
Plynovod Bratrství vede ve směru Urengoj-Pomary-Užhorod a přivádí plyn ze Sibiře do Evropy

Na začátku prosince propukl rozsáhly požár v nákupním středisku na severním okraji Moskvy. V plamenech zemřel jeden člověk, píše web iRozhlas. Podle záchranářů měl oheň vzniknout v důsledku svářečských prací na střeše budovy. Údržba pak měla být příčinou také exploze, ke které došlo tento týden v ruském Čuvašsku, kde explodoval plynovod Bratrství. Jak píše web Seznam Zprávy, podle tamních úřadům si výbuch vyžádal tři lidské životy a jedna osoba byla zraněna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou