Podle Lavrova Rusko dosáhne svého díky trpělivosti a vytrvalosti. Konec války jen tak nebude

Boje na Ukrajině trvají už více než deset měsíců a obě strany hlásí velké ztráty. Podle ruského ministra zahraničí Moskva ale s ukončením války nespěchá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka nedopadá smrtelně jen na vojáky a ty, co se bojů aktivně účastní, ale také na civilisty. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu už zemřelo 6 884 nevinných lidí, informuje web TN. Z toho 2935 bylo mužů, 2061 žen, v dalších případech nešlo pohlaví rozeznat. Boje dopadly také na děti, kterých během konfliktu zemřelo už 429. Údaje vychází ze zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Podle ní bylo nejčastější příčinou smrti bombardování. Hlavně během nich bylo také dalších 11 tisíc civilistů zraněno.

Rusko na anektovaných územích trvá

OHCHR zároveň upozornila, že jde pouze o potvrzené případy a reálná čísla jsou tak mnohem vyšší. Úřad nemá přístup k oblastem, které stále okupuje Rusko. Čísla obětí budou navíc dále růst, protože válka zdaleka nekončí. Moskva se nechystá od svých plánů upustit. „Jsem přesvědčený, že díky naší vytrvalosti, trpělivosti a odhodlání budeme bránit ušlechtilé cíle, které jsou životně důležité pro náš lid a naši zemi,“ cituje vyjádření ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova web Plus Jeden Deň.

Šéf ruské diplomacie také v nejnovějším rozhovoru zopakoval postoj Ruska k mírovým rozhovorům. Podle něj musí pro jejich obnovení Kyjev uznat ruskou anexi čtyř ukrajinských oblastí. „Naší absolutní prioritou jsou čtyři nové ruské regiony...Měly by se osvobodit od hrozby nacifikace, které čelili mnoho let,“ cituje Lavrova server Plus Jeden Deň. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských regionů k Ruské federaci na konci září, píše ČTK. Jde o Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast.

Moskva se chystá zastavit dodávky zbraní

Moskva přitom ani jeden region zcela neovládá. Naopak ukrajinské armádě se podařilo v posledních měsících velkou část území osvobodit. Mezi nejvýznamnější úspěch je považováno znovudobytí strategického města Cherson, ze kterého se museli Rusové potupně stáhnout. Podle Lavrova ale čtyři ukrajinské oblasti zůstávají cílem Moskvy a Kreml z toho nehodlá ustoupit, uvádí ČTK. Ruský ministr zahraničí připomněl, že válku na Ukrajině rozpoutal Západ. Zároveň uvedl, že v dosahování svých cílů nebude Rusko spěchat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajina dlouhodobě žádala o poskytnutí systému Patriot a USA jí to nedávno přislíbily

„Jsme trpělivý národ. Budeme chránit naše krajany, občany a území, která byla po staletí ruskými,“ cituje Lavrova web Plus Jeden Deň. Šéf ruské diplomacie také prozradil, že ruská armáda pracuje na tom, aby byly přerušeny dodávky zbraní a munice pro Ukrajinu ze Západu. Armádní experti mají podle něj vyzývat k přerušení zásobovacích tras, ať jde o železnice, mosty či tunely. „Předpokládám, že udělají odborné rozhodnutí ohledně toho, jak tyto zásilky zbzdit anebo v ideálním případě úplně zastavit,“ cituje dále Larvova server Plus Jeden Deň.

Jak dlouho ještě budou Rusko a Ukrajina válčit? Kdo podle vás ustoupí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou