Plány Ruska v roce 2023: Putin se bude snažit opět dobýt Kyjev

Válka na Ukrajině se zřejmě dočká svého ročního výročí. Strany se na podmínkách míru zdaleka neshodnou.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina už několikrát jasně řekla, za jakých podmínek je ochotna válku ukončit. Požaduje odchod ruských sil ze všech svých okupovaných území, včetně Krymu. Rusko anektovalo poloostrov v roce 2014, a proto si je velmi těžké představit, že by se ho Moskva byla ochotna jen tak vzdát. Přesto ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předpokládá brzký mír. „Věřím, že Ukrajinci budou nejvlivnější i příští rok, ale už za míru,“ cituje ukrajinskou hlavu státu web Blesk. Z ruské strany to ale nevypadá, že by se připravovala na uzavření bojů.

Další mobilizace není vyloučena

Naopak válka může ještě více vygradovat. Americký Institut pro studium války (ISW) upozorňuje, že Rusko může v prvních měsících příštího roku přistoupit k další mobilizaci, informuje web iDnes. Kreml takovou zprávu popírá, protože ví, jak negativně to hodnotí ruské obyvatelstvo. Už při první mobilizaci prchaly ze země statisíce lidí. Další nábor branců by mohl obrázek ruského prezidenta Vladimira Putina ještě více poškodit. Moskva ale nemusí mít na výběr vzhledem k velkým ztrátám na bojišti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko mobilizovalo na konci září podle oficiálních zpráv zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností

Rusové proto nejsou schopni dosáhnout větších územních zisků, nedaří se jim ani obklíčit město Bachmut, kde se odehrávají aktuálně nejtvrdší boje, připomíná server iDnes. Přesto někteří upozorňují, že může jít z ruské strany jen o určitou pauzu, než Moskva podnikne velký útok, aby dosáhla svého. Podle velitele ukrajinské armády Valerije Zalužnyje začne nová velká ofenziva na Donbase na jaře a předpokládá, že se pokusí ruští vojáci vyrazit znovu také na Kyjev, uvádí server iRozhlas.

Rusko se už připravuje na další útok

Ruské jednotky se snažily dobýt hlavní město už na začátku války, ale velmi rychle se musely stáhnout. Teď ale mohou chystat nové síly. „Ruská mobilizace zafungovala. Není pravda, že jejich problémy jsou tak strašné, že tito lidé nebudou bojovat. Budou bojovat. Car jim nařídil jít do boje, a tak půjdou bojovat,“ cituje Zalužnyje web iRozhlas. Podle ukrajinského velitele se teď v Rusku cvičí 200 tisíc nových vojáků a podle jeho odhadu je v záloze celkem až 1,5 milionu lidí. S předpovědí dalších událostí přišel tento týden i další ukrajinský generál Oleksij Hromov.

„Hlavním strategickým cílem nepřítele zůstává uchvátit celé území naší země a nedovolit euroatlantickou integraci Ukrajiny,“ cituje jeho vyjádření server iRozhlas. Aktuálně se ruská armáda snaží zničit hlavně ukrajinskou civilní a energetickou infrastrukturu. Jen během pátku vypálila Moskva 98 střel, píše ČTK. Rozsáhlý ruský vzdušný útok měl na svědomí opět výpadky v dodávkách elektřiny a vody. Exploze byly hlášeny téměř z celé země, včetně Kyjeva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad