Vratká židle pod ruským prezidentem: Putin na svět přinese zkázu nebývalých rozměrů. Moc lidí o tom ale zatím neví

Invazí na Ukrajinu ruský prezident Vladimir Putin neovlivňuje jen život v sousední zemi, ale na celém světě. Válka dopadá výrazně i na samotné Rusy.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Boje na Ukrajině ani po více než 9 měsících neustávají. Každý den je svět informován o dalších útocích, škodách, zraněných a mrtvých, píše iRozhlas. A blízká budoucnost nepřinese zřejmě žádnou změnu. Ruská hlava státu chce svou speciální vojenskou operaci dovést do konce. Závěr ale může být nakonec výrazně jiný, než si představuje. Válka na Ukrajině přináší Moskvě spíše jen starosti. Rusko ztrácí okupovaná ukrajinská území, čelí útokům na ruská území a musí snášet čím dál přísnější sankce Západu.

Situace se proměňuje

Někteří Rusové proto začínají upozorňovat na rostoucí riziko kolapsu země. Opoziční politik Boris Naděždin dokonce varuje Kreml, že se válečná propaganda a ideologie nakonec obrátí proti Rusku. „Bohužel se zahájením této speciální vojenské operace rychle vzrostla rizika rozpadu Ruské federace,“ cituje jeho slova web Express. Kritik ruské války poukazuje na ideologicky motivované a imperialistické důvody, které Putin předložil k legitimizaci svého válečného běsnění v sousední zemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko zažívá v posledních týdnech ve válce na Ukrajině velké ztráty

„Státy se nehroutí, protože se nějaké skupiny shromažďují a něco konstatují…Stát se hroutí kvůli katastrofickým chybám jejich vlastního vedení,“ cituje Naděždina server Express. Těch chyb měl ruský prezident udělat několik. Ruský opozičník připomněl, jak se Putin snažil ospravedlnit konflikt na Ukrajině tím, že obviňoval NATO z expanze na východě a tvrdil, že Ukrajina je neonacistický stát. Argumenty použil i v květnu v rámci svého vystoupení ke Dni vítězství, kdy zopakoval, že invaze byla nutnou prevencí. Ukazuje se ale, že nic z toho neplatí.

Konec Ruska

Moskva kromě zničení části Ukrajiny a zabití nevinných lidí ničeho nedosáhla a najednou volá po jednání, připomíná web Express. Západ má podle Ruska akceptovat požadavky Kremlu. Naopak Moskva není ochotná přijmout mírový plán, který předložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten zahrnuje stažení ruských jednotek z Ukrajiny a výměnu zajatců. „Jsem přesvědčen, že nyní je čas, kdy ruská destruktivní válka musí a může být zastavena,“ cituje web Express slova ukrajinské hlavy státu ze summitu G20.

Celý svět mluví o útocích na Ukrajinu a dopadech s tím spojených, ale příliš se nemluví o tom, jaké dopady to má na útočící zemi. Je zjevné, že se situace v Rusku proměňuje nepříliš pozitivně pro Putina. Země se mu rozpadá a klidně se může stát, že až jeho běsnění na Ukrajině skončí, už žádné Rusko, jak je známo dnes, nebude. Svědčí pro to mnohé. Putin ztrácí i podporu veřejnosti, jak odhalily výsledky utajovaného průzkumu Federální bezpečnostní služby, informují Události247 zde.

Jak si myslíte, že nakonec Rusko jako stát dopadne? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad