Ukrajina v NATO: Už brzy se rozhodne, zda bude členem. Vyjádřilo se už i Česko

Miliony lidí nejen na Ukrajině si přejí, aby závěr roku přinesl konec války. Vypadá to spíše, že ani s přicházející zimou boje neustanou.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Přestože válka na Ukrajině trvá už více než 9 měsíců, na jedno si Ukrajinci asi nikdy nezvyknou. Sirény, které se často rozezní po celé zemi a varují před vzdušnými útoky, nahánějí lidem stále hrůzu. Ani úterní den nepřinesl od nepříjemného zvuku oddech. Sirény se po poledni rozezněly po téměř celé Ukrajině. Tentokrát ale naštěstí podle následného oznámení úřadů šlo o planý poplach, informuje ČTK. Přesto zůstávají všichni na pozoru v očekávání dalších nepříjemných událostí.

NATO bije na poplach

Ukrajinci počítají s tím, že tento týden Rusko zahájí další vlnu vzdušných útoků, jejichž cílem bude především energetická infrastruktura. Před dalším bombardováním ze strany Moskvy varoval v pondělí i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Na úvod schůzky ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v Bukurešti zástupce NATO upozornil, že Rusko plánuje využít zimu jako zbraň, píše web Onet. I proto mají podle Stoltenberga alianční země v dodávkách zbraní pro Kyjev nejen pokračovat, ale také je navýšit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí uvedl, že Aliance hodlá pokračovat ve své politice otevřených dveří

Pomoci mají státy Ukrajině také s vojenským vybavením potřebným pro náročné zimní období. NATO by mělo dodat další palivo, zimní výstroj a také rušičky bezpilotních letounů. „Dodali jsme generátory a náhradní díly a spojenci pomáhají s obnovou poškozené infrastruktury,“ cituje Stoltenbergova slova ČTK. Generální tajemník NATO zároveň vyslal i jasný vzkaz pro ty země, které Rusku pomáhají. Podle něj by žádný stát neměl podporovat „nezákonnou válku“. V té souvislosti zmínil Írán, který posílá ruské armádě drony.

Ukrajinské členství v NATO bude tématem

Ukrajina má být tématem i dalších jednání v Bukurešti. Ministři mají probrat ukrajinskou žádost o přijetí do NATO, kterou prezident Volodymyr Zelenskyj podal v září, připomíná ČTK. Tento krok podporují především pobaltské a východoevropské země, včetně Česka, píše web iDnes. Naopak hlavní státy Aliance jako USA, Francie či Německo jsou k ukrajinskému členství skeptické.

„Nadále Ukrajinu v jejím právu na sebeobranu budeme podporovat zbraněmi včetně těch těžkých. Ale zároveň uděláme vše pro to, aby do této války nebyly zataženy státy NATO,“ cituje vyjádření německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové server iDnes. Právě probíhající válkou Ukrajina navíc nesplňuje jednu ze základních podmínek vstupu do NATO. Na území žadatelského státu nesmí probíhat boje ani válka, připomíná dále web iDnes.

Souhlasíte, aby Ukrajina rychle vstoupila do NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články