Lukašenkovi se přestává líbit válka na Ukrajině. Podle běloruského vůdce se zbytečně protahuje

Běloruský prezident Alexander Lukašenko je velkým spojencem šéfa Kremlu Vladimira Putina. I on už si ale všiml, že ruská invaze na Ukrajinu nejde podle plánu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Pravda, podle běloruské hlavy státu Alexandra Lukašenka se válka na Ukrajině vleče. Tedy ne válka, ale speciální vojenská operace, jak ruskou invazi nazývá ruský prezident Vladimir Putin. I proto sám Lukašenko v rozhovoru pro agenturu AP zdůraznil, že žádnou válku nepřijímá. „Udělali jsem a teď děláme všechno proto, aby válka nebyla,“ uvedl. Sedmašedesátiletý prezident je přitom největším spojencem šéfa Kremlu. Podpořil ho i v tažení na Ukrajinu. A to nejen slovně.

Putin jako starší brácha

Právě i z běloruského území ruští vojáci na Ukrajinu útočí. Veřejná podpora běloruského vůdce vůči Rusku je dlouhodobá. Sám Lukašenko v rozhovoru pro AP řekl, že Putina bere jako svého staršího bratra. Podpora ruského prezidenta se mu ale v poslední době příliš nevyplácí. Kvůli válce na Ukrajině i na Bělorusko dolehly další západní sankce. Možná i tato skutečnost Lukašenkovo bezmezné stranění Moskvě zeslabuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko

Obzvlášť ve světle skutečnosti, že Rusům se ve válce na Ukrajině nedaří. Minimálně tak, jak si představovali. Proto se není možné divit slovům Lukašenka, která padla v rozhovoru pro AP. „Chci zdůraznit, že mám pocit, že se tato operace protáhla,“ vyjádřil se k ruské invazi na Ukrajině. A to volil ještě velmi jemnou rétoriku vzhledem k tomu, co se aktuálně na Ukrajině děje. Jak informuje server Pravda, ruská armáda blokuje Chersonskou oblast a brání příjezdům i odjezdům do Mykolajiva a dalších měst, které ovládající ukrajinské síly.

Rusko přitvrzuje

Znemožnění cestování z Chersonské oblasti měl potvrdit šéf regionální strany Sluha Naroda Jurij Sobolejskij. Ruští vojáci údajně otáčejí z okupovaného Chersonu i autobusy, píše server Pravda. Je tak evidentní, že na Rusy doléhá už lehké zoufalství z neúspěšného tažení. O to víc, když se blíží 9. květen. Tento den, který Rusové oslavují jako konec druhé světové války, měl být právě datem, kdy ruský prezident oznámí velký posun ve válce na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průmyslový areál v Mariupolu

Úspěchy se ale zatím nedostavují. I proto zřejmě dochází k intenzivnějším bojům v Mariupolu. Tam ukrajinské síly nadále ovládají rozsáhlý komplex Azovstal. Rusům se několik týdnů nedaří do areálu oceláren proniknout, a tak zkouší k útokům využít i podporu letectva, jak informuje ČTK. Ohrožení tím nejsou jen ukrajinští vojáci, ale také civilisté, kteří se ukrývají v podzemních krytech Azovstalu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články