Rusové nedali Ukrajincům pokoj ani během silvestrovské noci. Poslali bezpilotní letoun se vzkazem „Šťastný nový rok“

Obyvatelé ukrajinského hlavního města i přes ruské nálety vyšli na znamení vzdoru do ulic, aby oslavili Nový rok.

i Zdroj fotografie: Khamenei.ir / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko pokračovalo v intenzivních útocích raketami a drony i v prvních hodinách roku 2023. V některých částech Ukrajiny proto byl kvůli vysoké hrozbě nebezpečí vyhlášen zákaz vycházení, který znemožnil oslavy na veřejných prostranstvích. V hlavním městě se ale nenechaly někteří obyvatelé odradit. Zákaz vycházení platí až od jedenácté hodiny večerní, a tak stovky statečných vyrazily s předstihem do ulic, aby nový rok oslavili s přáteli a rodinou, uvádí web Daily Mail.

Ukrajinská nezlomnost i v posledním dni roku

Lidé mávali ukrajinskými vlajkami, fotili se před velkým vánočním stromem na Sofijském náměstí a přáli si vzájemně, aby se jim dařilo. Později, když náletové sirény houkaly během silvestrovské noci více než čtyři hodiny v kuse bylo slyšet, jak lidé ze svých balkonů křičí „Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!, uvádí web Daily Mail. Ukrajinská protivzdušná obrana přitom měla plné ruce práce. Podle velení ukrajinského letectva bylo během noci zneškodněno 45 bezpilotních letounů Shahed íránské výroby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské rakety velmi často dopadají i na civilní cíle. Smrtí za to zaplatily už tisíce lidí

Podle starosty metropole Vitalije Klička si ale útoky nevyžádaly žádnou oběť. Web Daily Mail v té souvislosti připomíná, že v sobotu zahynul v Kyjevě během náletů minimálně jeden člověk. Rusové přitom zřejmě dělali co mohli, aby způsobili co největší zkázu. Šéf kyjevské policie Andrej Nebytov zveřejnil v aplikaci Telegram fotografii, která má zachycovat kus jednoho kamikadze dronu. Ruský voják na něj napsal „Šťastný nový rok“.

Kyjev opět bez elektřiny

Bezpilotní letoun přitom mohl ohrozit řadu civilistů. „Ty trosky nejsou na frontě, kde se vedou urputné boje. Jsou tady, na sportovišti, kde si hrají děti,“ cituje vyjádření Nebytova web Daily Mail. K útokům se vyjádřili i západní představitelé. Americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková vše okomentovala na sociální síti Twitter. „Rusko chladně a zbaběle zaútočilo na Ukrajinu v časných hodinách nového roku. Ale Putin stále zřejmě nechápe, že Ukrajinci jsou ze železa,“ cituje web Daily Mail.

Zatímco během silvestrovské noci se v Kyjevě podařilo většinu útoků odrazit, v prvním dni roku byli Rusové úspěšnější. I v noci z neděle na pondělí opět útočili bezpilotní letouny na Kyjev a jeho okolí. Podle starosty Vitalije Klička byl tentokrát poškozen objekt energetické infrastruktury, informuje ČTK. Opět tak došlo k výpadkům dodávek elektřiny a tepla. Protivzdušná obrana hlásí, že sestřelila téměř čtyři desítky cílů, uvádí dále ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články